کشیدن دندان بدون‌شک درمانی است که اکثر بیماران از آن می‌ترسند؛ این اتفاق وقتی می‌افتد که دندان ما پوسیده یا شکسته باشد یا حتی بخواهیم دچار مشکلات لثه شده باشیم که بسته به نظر پزشک بیمار نیاز به کشیدن دندان دارد. طیف وسیعی از تجهیزات دندانپزشکی برای کشیدن دندان استفاده می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم نگاهی به ابزارهای کشیدن دندان داشته باشیم؛ اگر می‌خواهید در این مورد بدانید، با ما همراه باشید.

کشیدن دندان و دلائل آن

کشیدن دندان اتفاقی است که شاید اغلب ما آن را تجربه کرده باشیم. اما شاید بپرسید که چه دلائلی باعث کشیدن دندان می‌شوند؟ برخی از مهمترین دلائل کشیدن دندان را توضیح می‌دهیم.

 • پوسیدگی دندان: در سراسر جهان، پوسیدگی دندان رایج‌ترین دلیل برای کشیدن دندان است. بیمارانی که به دلیل پوسیدگی دندان نیاز به کشیدن دندان دارند ممکن است سال‌ها از مراجعه به دندانپزشک برای معاینه و تمیز کردن اجتناب کرده باشند. معمولا سال‌ها طول می‌کشد تا پوسیدگی دندان تا حد از دست دادن دندان پیشرفت کند. پوسیدگی دندان در مراحل اولیه خود، مینای دندان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. هنگامی که از طریق مینای دندان ساییده می‌شود، قسمت داخلی دندان، عاج، شروع به خراب شدن می‌کند. ازآنجایی‌که پوسیدگی سوراخی را در مرکز دندان می‌خورد، دندان آسیب بیشتری می‌بیند. هنگامی که باکتری به مرکز یا پالپ دندان می‌رسد، منجر به عفونت کانال ریشه می‌شود و باید دندان کشیده شود.
 • بیماری لثه: به‌غیر از این، بیماری لثه، زمانی که درمان نشود، به اندازه پوسیدگی دندان برای دندان‌ها مخرب است. بیماری لثه باعث می‌شود که دندان‌ها خود به خود بیفتند، یا ممکن است دندان‌ها به کشیدن دندان همراه با بیماری لثه و درمان جایگزینی دندان نیاز داشته باشند.
 • شکستگی دندان: اگر دندانی در خط لثه یا نزدیک آن بشکند، ممکن است ساختار دندان قابل رویت کافی نباشد که بتوان ترمیم دندان مانند تاج دندان را به آن وصل کرد. در این موارد ممکن است نیاز به کشیدن دندان باشد.

ابزارهای دندانپزشکی برای کشیدن دندان

تمام ابزارهای جراحی مورداستفاده در دندانپزشکی با اهداف متفاوتی برای انجام وظایف خاص ارائه می‌شوند که در ادامه در مورد هرکدام توضیح می‌دهیم.

الواتورها (Elevator)

به‌عنوان‌مثال از الواتورها برای لق کردن دندان استفاده می‌شود تا بتوان راحت‌تر دندان را کشید. این ابزارها صرفاً دندان را شل می‌کنند بدون اینکه به بافت‌ها یا لثه‌های آن ناحیه آسیبی وارد کنند.

 انواع مختلفی از الواتورها در شکل و اندازه‌های مختلفی وجود دارد. برای دندان‌های شیری کودکان از سایز کوچک این ابزار استفاده می‌کنند.

فورسپس

فورسپس به ازبین‌بردن دندان‌های شکسته کمک می‌کند. علاوه بر این، به گرفتن دندان و بیرون کشیدن آن از حفره آلوئولی کمک می‌کند. فورسپس با اندازه‌های مختلف برای کمک به دندانپزشکان در کشیدن دندان با مسائل مختلف در دسترس است. برای مثال، فورسپس‌های خاصی دارای شکل منحنی هستند که به دندان‌پزشکان در برداشتن دندان‌های آسیاب کمک می‌کنند.

این فورسپس‌ها از فولاد ضدزنگ ساخته شده‌اند و برخی از مدل‌ها دارای درج‌هایی از کاربید تنگستن هستند. به لطف چنین تجهیزات جراحی باکیفیت و طولانی مدت، دندانپزشکان می‌توانند به بیماران تضمین کنند که روش‌های کشیدن دندان بدون آسیب خواهد بود. هرکدام از فورپیس‌ها بر اساس فک بالا و پایین بیمار استفاده می‌شوند و با هم متفاوت هستند. انواع فورسپس‌های دندانپزشکی عبارتند از:

 • فورسپس کاهورن چپ بالا
 • فورسپس کاهورن راست بالا
 • فورسپس کاهورن پایین
 • فورسپس مولر فوقانی
 • فورسپس مولر پایینی
 • فورسپس فنردار مولر پایینی
 • فورسپس ریشه کش بالا بلند
 • فورسپس ریشه کش بالا
 • فورسپس ریشه کش پایین
 • فورسپس عقل بالا
 • فورسپس عقل پایین
 • فورسپس قدامی بالا
 • فورسپس پرمولر پایین

سایر ابزارهای کشیدن دندان

 • سوزن گیرNeedle Holder: این ابزار با شکل و اندازه‌های مختلفی وقتی که بعد از خارج‌کردن دندان نیاز به بخیه باشد، قابل استفاده است.
 • کورت جراحی: انتهای این ابزار قاشقی شکل است و برای پاک‌سازی سطح استخوان دندان از بافت‌های عفونی استفاده می‌شود.
 • پنس‌های دندانپزشکی: این پنس‌ها به دلیل داشتن نوک تیز برای جمع کردن دندان‌های خرد شده یا حتی موارد دیگر در درون دندان‌ها قابل‌استفاده است.
 • و…

اغلب، پرکردن، روکش یا برخی از روش‌های دیگر تمام چیزی است که برای دندانپزشکان برای تعمیر دندان شکسته یا بریده شده ضروری است. با این حال، دندانپزشکانی که طرفدار کشیدن دندان هستند، خطر آسیب جدی به دندان را دارند.

دندانپزشکان ابتدا باید نگرانی‌های دندانپزشکی را بررسی کنند و نیازهای بیمار را درک کنند و سپس روش ایده‌آل را پیشنهاد کنند. همچنین، آنها باید ابزار مناسب برای درمان موثر بیمار را داشته باشند.

نحوه استفاده از ابزارهای کشیدن دندان

اول از همه باید بر اساس محلی که نیاز به کشیدن دارد، برای فرد داروی بی‌حسی تزریق شود.در مرحله بعد بعد از بی‌حس شدن دندان‌ها پزشک باید  از الواتورها یا همان آسانسورهای دندانپزشکی برای لق کردن دندان استفاده کند که این ابزار در اندازه و شکل‌های مختلف وجود دارد و بسته به نوع دندان و نظر پزشک انتخاب می‌شود.

بعداز آن باید دندانپزشک از ابزار  از ابزار خارج‌کردن دندان از لثه یا فورسپس دندانپزشکی استفاده کند که هرکدام از این فورسپس‌ها برای کشیدن دندان‌های فک بالا و پایین استفاده می‌شوند. در تمامی این فرآیند از  از ساکشن دندانپزشکی برای جمع‌آوری بزاق دندان استفاده می‌شود.

سخن پایانی

کشیدن دندان زمانی اتفاق می‌افتد که شما دندان خراب یا پوسیده داشته باشید. همان‌طور که در این مقاله گفته شد، ابزارهای کشیدن دندان در طیف گسترده‌ای از اندازه و شکل هستند که هرکدام ویژگی‌های خاص خودشان را دارند. برخی از آن‌ها مانند الواتورها برای لق کردن دندان و برخی دیگر مانند فورسپس‌ها برای کشیدن دندان فرد استفاده می‌شوند.

سوالات متداول

ابزارهای مختلفی برای این منظور قابل‌استفاده هستند؛ مثل: الواتورها برای لق کردن دندان و همچنین فورسپس‌ها که برای خارج‌کردن دندان از دهان فرد استفاده می‌شوند. هرکدام از این ابزارها در اندازه و شکل‌های مختلفی تولید و بسته به نوع دندان فرد و نظر پزشک قابل استفاده هستند.

پوسیدگی دندان، شکستگی دندان، مشکلات مربوط به لثه و حتی ایجاد فضا در فک برای درمان‌های ارتودنسی از جمله دلائلی هستند که نیاز است در چنین مواقعی دندان کشیده شود.