2 محصول
مرتب‌سازی:

هندپيس

هندپیس دندانپزشکی: بررسی انواع + نکات حساس در هنگام خرید

هندپیس دندانپزشکی در واقع نقش دست راست دندانپزشکان را داشته و وسیله‌ای بسیار لازم است. البته خیلی از افراد فکر می‌کنند از این ابزار تنها برای تمیزکردن دندان استفاده می‌شود؛ اما باید بدانید کارایی این وسیله به اینجا ختم نمی‌شود.

برای خرید این ابزار حساس حتماً تمام دقت و وسواس خود را به خرج دهید تا در آینده پشیمان نشوید؛ کارشناسان ما در مجموعه دنداناطب همراه شما بوده و یک مشاوره تخصصی در این زمینه به شما ارائه می‌دهند؛ بنابراین برای تجربه یک خرید مطمئن با آن‌ها در ارتباط باشید.

علاوه بر این ما در این مقاله تمام موارد موردنیاز شما در مورد کاربرد، انواع، هزینه و خرید هندپیس دندانپزشکی را بررسی می‌کنیم.

هندپیس دندانپزشکی چیست؟

هندپیس دندانپزشکی وسیله‌ای شبیه به قلم و متصل به صندلی دندانپزشکی است؛ احتمالاً بارها با این وسیله روبه‌رو شده‌اید؛ در واقع این وسیله ساختاری شبیه به مته داشته و با چرخش خود، به تمیزکردن و برش دندان‌ها کمک می‌کند؛ به همین دلیل به آن مته دندانپزشکی نیز گفته می‌شود.

البته این ابزار تنها برای تمیز کردن دندان نبوده و موارد زیر از کاربردهای دیگر آن هستند:

  • از بین بردن قسمت‌های آسیب‌دیده و پوسیدگی دندان
  • آماده‌سازی دندان برای درمان ریشه
  • برش دادن، تمیز کردن و جلا دادن دندان با فرزهای متفاوت
  • آماده‌سازی دندان برای پرکردن

هندپیس‌ها انواع متفاوتی دارند؛ بنابراین شما باید در وهله اول نیاز خود را مشخص کرده و سپس بر اساس آن تصمیم بگیرید که کدام نوع هندپیس برای شما و بیماران مناسب‌تر است؛ در بخش زیر انواع هندپیس‌ها را بررسی می‌کنیم.

بررسی انواع هندپیس دندانپزشکی و کاربرد آن‌ها

هرکدام از انواع هندپیس‌ها کاربرد مخصوص خود را دارند؛ برای خرید مطمئن و مناسب، شما باید حتماً تمام این مدل‌ها را بشناسید.

1. هندپیس‌های با سرعت بالا

این نوع هندپیس‌ها تقریباً هر قسمتی از دندان را برش داده و برای برداشتن سریع بافت و مینای دندان و همچنین آماده‌سازی آن برای ترمیم مناسب هستند؛ این نوع هندپیس معمولاً بین 180000 تا 450000 دور در دقیقه چرخیده و به دلیل سرعت بالا گرمای زیادی تولید می‌کنند.

برای کاهش این گرما یک یا چند پورت مختلف برای اسپری آب در آن وجود دارد. از طرفی این هندپیس‌های با سرعت بالا سرهای مختلفی با سایزهای متفاوتی دارند؛ سایزهای کوچک‌تر بیشتر برای دندان‌های عقب و کودکان، و سایزهای بزرگ‌تر برای آماده‌سازی دندان مناسب هستند.

2.هندپیس‌های افزاینده سرعت

این نوع هندپیس‌ها کنترل بیشتری را برای دندانپزشکان فراهم می‌کنند؛ زیرا محدوده سرعت آن از سرعت آهسته تا بسیار بالا قابل تغییر است. در این هندپیس‌ها یک موتور الکتریکی با سرعت 180000 دور در دقیقه وجود داشته و دارای یک سوئیچ اسپری آب است.

3.هندپیس با سرعت آهسته

هندپیس دندانپزشکی با سرعت آهسته با سرعت بسیار معمولی تا 80000 دور در دقیقه کار کرده و برای کارهای معمولی مثل رفع پوسیدگی‌های نرم، پولیش و کارهای پیشگیرانه کاربرد دارد.

4.هندپیس‌های کاهش سرعت

این نوع هندپیس‌ها سرعت خروجی را بسیار کاهش داده و در موارد خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه برای آماده سازی کانال دندان بسیار مناسب بوده و در قسمت زیر فرز آن خروجی مستقیم آب وجود دارد؛ این آب نیز در لوله خارجی دستگاه تأمین می‌شود.

5.هندپیس جرم‌گیری یا اولتراسونیک

این دستگاه از امواج اولترا سونیک برای تمیز کردن دندان استفاده کرده و برای جرم‌گیری دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع هندپیس مزایای متفاوتی دارد؛ این دستگاه قدرت و در نتیجه اثرگذاری زیادی داشته و هیچ آسیبی به دندان وارد نمی‌کند.

از طرفی این دستگاه حتی برای افرادی که دندان‌هایشان را نیز کامپوزیت، لمینت و یا ایمپلنت کرده‌اند نیز مناسب است.

تا اینجا شما با انواع هندپیس‌های دندانپزشکی آشنا شدید؛ البته باید بدانید خرید این نوع دستگاه‌ها بسیار حساس بوده و در زمان خرید باید حتماً به نکات بسیار حساس و مهمی توجه کنید؛ در قسمت زیر تمام موارد موردنیاز را برایتان توضیح می‌دهیم.

مواردی که باید حتماً قبل از خرید هندپیس دندانپزشکی بدانید

حواستان باشد حتماً قبل از خرید حتماً نکات زیر را بررسی کنید تا مناسب‌ترین نوع هندپیس را انتخاب کنید.

1.انتخاب هندپیس هوایی یا برقی

این دو مدل هندپیس از لحاظ عملکردی و نحوه کار با هم تفاوت‌هایی دارند؛ هندپیس‌های هوایی یا پنوماتیک از سیستم‌های کمپرسور هوای مطب تغذیه می‌کنند؛ این هوا پروانه توربین دستگاه را حدود 400000 دور در دقیقه چرخانده و نیروی کافی برای تراشیدن دندان را فراهم می‌کند.

هندپیس‌های برقی با هوا کار نکرده و از برق تغذیه می‌کنند؛ موتور الکتریکی آرمیچر درون دستگاه را حداکثر 20000 دور در دقیقه چرخانده و قدرت کافی را فراهم می‌کند. در جدول زیر تفاوت‌های دیگر این دو دستگاه را بررسی می‌کنیم.

ویژگی مقایسه بین هندپیس هوایی و برقی
میزان صدا هندپیس هوایی نویز بیشتری تولید می‌کند.
سرعت سرعت هندپیس‌های هوایی از برقی بسیار بیشتر است.
گرمای تولیدی هندپیس برقی به دلیل نیروی الکتریسیته گرمای بیشتری تولید می‌کند.
ثبات چرخش این تفاوت خیلی زیاد نیست؛ اما هندپیس‌های برقی ثبات چرخش بیشتری دارند.
میزان دقت هندپیس‌های الکتریکی به دلیل ثبات چرخش زیاد، دقت بیشتری نیز دارند.
قیمت هندپیس‌های برقی به طور کلی قیمت بیشتری دارند.

هر دو این دستگاه‌ها برای مطب مناسب هستند؛ اما شما باید در وهله اول اولویت‌های خود را مشخص کرده و سپس بر اساس آن‌ها تصمیم بگیرید.

2.توجه به وزن هندپیس

وزن هندپیس نیز یکی از عوامل بسیار مهم در خرید هندپیس است؛ زیرا شما به مدت طولانی از آن استفاده خواهید و در صورت داشتن وزن سنگین، کمی این موضوع برایتان مشکل‌ساز خواهد بود.

3.صدای تولید شده از هندپیس

این موضوع علاوه بر شما به بیمارانتان نیز مربوط است؛ زیرا مدت زمان انجام کارهای دندانپزشکی مثل جرم‌گیری یا ترمیم دندان کم نبوده و در صورت ایجاد صدای زیاد از هندپیس، تمرکز شما و بیمارانتان از بین می‌رود. از طرفی شما در حین انجام این کارها گاهی اوقات باید با بیمار خود صحبت کنید؛ بنابراین هندپیسی را انتخاب کنید که صدای زیادی از خود تولید نکند.

4.اتصال بین بدنه و ایرموتور

در هنگام خرید حتماً از اتصال ایرموتور به بدنه هندپیس نیز مطمئن شوید؛ زیرا شما برای انجام کارهایی که باید با سرعت پایین انجام شوند، به ایرموتور نیاز دارید. به طور کلی دو نوع اتصال زیر بین ایرموتور و بدنه وجود دارد:

  • اتصال ۲ سوراخه بدنه و ایرموتور

در برخی از ایرموتورها 2 سوراخ وجود دارد؛ سوراخ بزرگ‌تر برای عبور هوا بوده و توربین موجود در دستگاه را حرکت می‌دهد؛ اما سوراخ کوچک مخصوص عبور آب است. در این نوع اتصال هیچ راهی برای خروج هوا وجود نداشته و به دلیل خروج مستقیم هوا از هندپیس، صدای بلندتری ایجاد می‌شود.

  • اتصال 4 سوراخه بین بدنه و ایرموتور

در این اتصال دو سوراخ بزرگ وجود داد؛ یکی از آن‌ها برای ورود هوا و دیگری برای خروج هوا از بدنه هندپیس است. دو سوراخ کوچک‌تر نیز نقش لوله آب و هوای تراشه را دارند.

5.سرعت و گشتاور هندپیس

سرعت و گشتاور هندپیس موردنظر شما یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید حتماً به آن توجه کنید؛ برای این تصمیم‌گیری شما باید در ابتدا نیازها و موارد استفاده خود را مشخص کرده و سپس بر اساس آن‌ها تصمیم بگیرید؛ زیرا هر کدام از هندپیس‌ها سرعت و گشتاور متفاوتی دارند.

6.نوع طراحی هندپیس

حتماً در هنگام خرید به طراحی هندپیس‌ها نیز دقت و در صورت امکان آن را تست کنید؛ زیرا هر کدام طراحی مخصوص به خود را دارند؛ شما باید مشخص کنید که کدام طراحی برای دستان شما مناسب‌تر و راحت‌تر است.

از طرفی صیقل بودن بدنه هندپیس نقش مهمی در استریل کردن آن دارد؛ انتهای این وسیله نیز باید با دستکش‌هایی که شما در حین کار استفاده می‌کنید نیز سازگار باشد.

7.اندازه هد هندپیس

باید بدانید هر چقدر هد هندپیس دندانپزشکی شما کوچک‌تر باشد، دید بهتر و وسیع‌تری نیز به محل درمان دارید؛ به همین دلیل هدهای کوچک برای درمان دندان‌های انتهایی بسیار مناسب هستند.

8.نسبت دنده

نسبت دنده نیز یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید آن را مد نظر خود قرار دهید. برای کارهایی با سرعت بالا مثل برش تاج و آماده سازی حفره دندان، نسبت دنده 5:1 مناسب است؛ اما نسبت دنده 1:1 سرعت کمتری داشته و برای برداشتن پوسیدگی، پالایش و آماده‌سازی دندان کاربرد دارد.

تا اینجا شما با مهم‌ترین نکات و اصول خرید هندپیس‌ها آشنا شدید؛ حال باید بدانید یکی دیگر ضروری‌ترین این موارد، خرید از فروشگاه‌های معتبر است؛ دنداناطب یکی از مطمئن‌ترین فروشگاه تجهیزات دندانپزشکی بوده و خدمات فوق‌العاده‌ای را به مشتریان خود ارائه می‌دهد؛ در بخش زیر بیشتر با این مجموعه آشنا می‌شوید.

تجربه خریدی آسان و مطمئن در دنداناطب

خرید دستگاه حساسی مثل هندپیس نه تنها در کار شما تاثیر گذاشته بلکه به سلامت بیماران نیز مربوط است؛ به همین دلیل باید حتماً از کیفیت و سلامت آن مطمئن باشید.

فروشگاه دنداناطب یکی از قدیمی‌ترین مراکز در زمینه تجهیزات و ابزارهای دندانپزشکی بوده و بهترین کیفیت را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. از طرفی با خیال کاملاً راحت از ما خرید کنید؛ زیرا به مدت 7 روز فرصت مرجوع کالای خریداری شده را نیز خواهید داشت.

برای خرید هندپیس دندانپزشکی اصل حتماً به سایت دنداناطب سری زده و انواع مدل‌ها را مشاهده کنید؛ از طرفی توصیه می‌کنم حتماً از مشاوره‌های کارشناسان ما نیز برای تصمیم‌گیری بهتر استفاده کنید.

بررسی قیمت هندپیس دندانپزشکی

قطعاً هزینه یکی از مهم‌ترین عوامل در خرید هندپیس دندانپزشکی است؛ اما باید بدانید این وسیله انواع و برندهای مختلفی داشته و هرکدام از آن‌ها نیز قیمت‌های متفاوتی دارند.

بنابراین توصیه می‌کنم حتماً برای اطلاع از قیمت‌ها به سایت دنداناطب مراجعه کنید؛ از طرفی مشاوران ما بر اساس بودجه و نیازتان مناسب‌ترین هندپیس را به شما معرفی کرده و قیمت دقیق را نیز به شما اعلام می‌کنند.

توصیه‌های پایانی در مورد هندپیس دندانپزشکی

در این مقاله شما با تمام موارد موردنیاز برای خرید هندپیس دندانپزشکی آشنا شدید؛ در انتها توصیه می‌کنم حتماً برای خرید با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید تا خرید مناسبی داشته باشید.

از طرفی این روزها فروشگاه‌های اینترنتی نامعتبر زیادی وجود دارند؛ بنابراین هرگز اعتبار شغلی خود را با خرید از آن‌ها به خطر نیندازید. آیا نیاز به راهنمایی بیشتری دارید؛ اصلاً نگران نباشید؛ دنداناطب همیشه آماده کمک رسانی و رفع ابهامات شماست.

نظرات و پیشنهادات خود را در بخش زیر نوشته و این مقاله کاربردی را برای دندانپزشکان و افرادی که به این وسیله نیاز دارند نیز بفرستید.

سوالات متداول

  1. هندپیس و آنگل چه تفاوتی با هم دارند؟

این دو دستگاه خیلی شبیه به هم هستند؛ اما تفاوت‌های مختلفی نیز با هم دارند؛ آنگل سرعت کم و گشتاور زیادی داشته اما هندپیس کامکلا برعکس است. از طرفی تفاوت‌های مختلفی نیز در ساختار این دو دستگاه وجود دارد.

به طور کلی هندپیس‌ها کارایی آسانی داشته و برای درمان‌های ساده مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما آنگل‌ها ساختار پیچیده‌ای داشته و در انجام کارهای حرفه‌ای‌تر نیز کاربرد دارند.

  1. آیا هندپیس‌ها اصول نگه‌داری خاصی دارند؟

بله شما باید حتماً روش نگه‌داری آن را مطالعه کنیدبرای مثال شما باید قبل و بعد از استفاده آن را با روش مخصوص روغن کاری و برای استریل آن نیز از اتوکلاو استفاده کنید. از طرفی از هر گونه ضربه به آن خودداری کنید.

  1. کدام یک از انواع هندپیس‌ها مناسب‌تر است؟

این موضوع به نوع کار و نیاز شما بستگی داشته و هر کدام از هندپیس‌ها کاربرد خاص خود را دارند؛ بنابراین حتماً با کارشناسان ما در دنداناطب مشورت و از راهنمایی‌های آن‌ها استفاده کنید.

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پشتیبانی
۰۹۰۱۱۳۶۷۳۷۳