4 محصول
مرتب‌سازی:

وارنیش

پوسیدگی دندان شایع‌ترین بیماری مزمن در کودکان و نوجوانان است، اما فقط مختص این دسته از افراد نیست و همه سنین را تحت تاثیر قرار می‌دهد. انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) پوسیدگی دندان را اینطور تعریف می‌کند: «بیماری ناشی از بیوفیلم، قند محور، چند عاملی و پویا که منجر به دمینرالیزاسیون فازی و معدنی‌سازی مجدد بافت‌های سخت دندانی می‌شود». پوسیدگی دندان در صورت درمان نشدن می‌تواند منجر به تخریب و از بین رفتن ساختار دندان شود. شناسایی سطح خطر پوسیدگی دندان و استفاده از وارنیش دندانپزشکی می‌تواند به کاهش احتمال خطر ابتلا به این بیماری جلوگیری کند. در این مقاله قصد داریم درباره وارنیش دندان، مراحل انجام آن، مزایا، کاربردها، قیمت و نکات مهم در خرید این ماده مهم دندانپزشکی صحبت کنیم. با ما بمانید.

وارنیش فلوراید چیست؟

وارنیش دندانپزشکی نوعی ماده حاوی فلوراید است که باعث استحکام مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی یا تشدید پوسیدگی دندان می‌شود و حتی اگر پوسیدگی دندان تازه شروع شده باشد، دندان را ترمیم می‌کند. وارنیش فلوراید برای طولانی کردن زمان تماس بین فلوراید و سطح دندان ساخته شده است تا دندان در برابر حمله باکتری‌های عامل پوسیدگی مقاوم‌تر شود.

ماده فعال وارنیش فلوراید معمولاً 5% فلوراید سدیم (22600 ppm فلوراید) است. مطالعات نشان داده‌اند که گلبول‌های نسبتاً نامحلولی از مواد مشابه فلوراید کلسیم پس از استفاده موضعی فلوراید روی سطح دندان تشکیل می‌شوند. این گلبول‌ها به‌عنوان یک مخزن فلوراید در دهان برای مدت طولانی عمل می‌کنند. بررسی‌های سیستماتیک شواهدی را برای اثربخشی وارنیش فلوراید در پیشگیری از پوسیدگی دندان تایید می‌کند. وارنیش فلوراید سدیم برای جلوگیری از ایجاد پوسیدگی، جلوگیری از پوسیدگی زودرس مینای دندان و حتی پوسیدگی نرم عاج از طریق معدنی‌سازی مجدد بافت پوسیده دندان استفاده می‌شود.

وارنیش دندانپزشکی برای درمان حساسیت دندان نیز کاربرد دارد. برخی از آن به‌عنوان یک ماده روان‌کننده موقت به تنهایی یا همراه با سایر مواد روان‌کننده موقت برای سیمان کردن روکش‌های موقت دندان استفاده می‌کنند. وارنیش فلوراید به‌دلیل کاربرد آسان و موثر، اخیراً توجه زیادی را در حوزه دندانپزشکی به خود جلب کرده است.

مراحل انجام وارنیش فلوراید دندان: وارنیش فلوراید چگونه مصرف می‌شود؟

وارنیش سدیم فلوراید یک ماده فوق‌العاده است که در هنگام استفاده روی سطوح دندانی، اثر حساسیت‌زدایی قوی از خود برجامی‌گذارد. این ماده می‌توان روی دندان‌های مرطوب استفاده کرد. 1 میلی‌لیتر وارنیش دندان فلوراید حاوی 50 میلی‌گرم فلوراید سدیم، معادل 22.6 میلی‌گرم یون فلوراید است.

برای درمان حساسیت بیش از حد عاج، 2 بار مصرف در فواصل چند روزه در بیشتر موارد کافی است. مقدار فلوراید موجود در وارنیش دندانپزشکی به‌اندازه‌ای است که اگر طبق دستورالعمل استفاده شود، عوارض جانبی حاد و مزمن ایجاد نمی‌کند. برای استفاده از وارنیش، مراحل زیر را انجام دهید:

 • وارنیش به مدت 10 تا 15 ثانیه کاملا مخلوط کنید تا به قوام یکنواخت برسد و مقداری از الکل آن تبخیر شود.
 • پس از تمیز کردن دندان‌های بیمار، با استفاده از فرچه دندان، سطح دندان‌ها را خشک کنید و یک لایه نازک وارنیش را روی دندان‌ها بمالید.
 • باید حداقل ۳۰ دقیقه منتظر بمانید تا وارنیش به‌خوبی خشک شود و بتوانید آن را با آب بشویید.
 • در پایان، باید از بیمار خواسته شود که حداقل ۳۰ دقیقه پس از استفاده از وارنیش، هیچ چیزی نخورد و ننوشد تا وارنیش به‌خوبی جذب شود و عملکرد بهینه داشته باشد.

نکات مهم:

 • درصورتی‌که بیمار مبتلا به التهاب لثه زخمی و استوماتیت باشد، نباید از وارنیش دندان برای او استفاده کنید.
 • استفاده روتین از قرص‌های فلوراید باید چند روز پس از درمان قطع شود.
 • تورم‌های ادماتوز فقط در موارد نادری در برخی از محصولات وارنیش فلوراید، به‌ویژه پس از اعمال بر روی سطوح وسیع گزارش شده است. تنگی نفس، اگرچه بسیار نادر است، در کودکان مبتلا به آسم رخ داده است. در این‌صورت باید وارنیش را به‌سرعت از روی دندان حذف کنید.

مزایا و کاربردهای وارنیش دندان

در سال 2013، شورای امور علمی ADA شواهد موجود را بررسی و استفاده از وارنیش سدیم فلوراید 5 درصد را برای تمام گروه‌های سنی توصیه کرد. برای کسانی که در معرض خطر متوسط پوسیدگی قرار دارند، بنیاد ICDAS 2 بار استفاده حرفه‌ای از وارنیش فلوراید را در سال توصیه می‌کند. برای کسانی که در معرض خطر هستند، بهتر است این دفعات به 4 بار در سال افزایش یابد.

همچنین وارنیش دندانپزشکی برای حذف یا معکوس کردن پوسیدگی دندان‌های شیری و دائمی توصیه می‌شود. پیشگیری، حذف یا معکوس کردن پوسیدگی دندان مزایای آشکاری برای بیماران بزرگسال دارد و احتمال نیاز به درمان‌های تهاجمی ترمیمی را کاهش می‌دهد. همچنین، وارنیش‌ها تعادل بسیار مطلوبی بین سهولت استفاده و اثربخشی ایجاد می‌کنند، طعم دلپذیری دارد و به سرعت خشک می‌شوند.

وارنیش دندان برای کودکان

وارنیش دندان می‌تواند به پیشگیری از پوسیدگی سطح دندان کودکان کمک کند و باعث کاهش خطر بروز پوسیدگی و خونریزی لثه‌های آن‌ها شود. همچنین، فلوراید در وارنیش می‌تواند باعث تقویت سطح دندان‌ها و جلوگیری از تخریب آن‌ها شود.

قیمت وارنیش فلوراید

قیمت وارنیش فلوراید بسته به کیفیت، حجم، برند سازنده و نوسانات ارز متفاوت است. قیمت وارنیش دندانپزشکی در سال 1402 از 10 هزار الی 1 میلیون و 400 هزار تومان متغیر است.

نکات مهم در خرید وارنیش

در هنگام خرید وارنیش دندان باید به نکات زیر توجه کنید:

 • بررسی تاریخ انقضای محصول
 • استفاده از مارک‌های معتبر و معروف باکیفیت
 • مقدار فلوراید
 • نوع و طعم
 • مطالعه برچسب محصول

وارنیش فلوراید را از کجا بخریم؟

چه بخواهید وارنیش فلوراید را به‌صورت آنلاین سفارش دهید و چه به‌صورت حضوری از فروشگاه‌ها خرید کنید، باید از فروشگاهی خرید کنید که مجوز سازمان غذا و دارو یا وزارت بهداشت و درمان داشته باشد.

بهترین مارک وارنیش فلوراید

بهترین برندهای وارنیش دندانپزشکی شامل موارد زیر هستند:

وارنیش پروفلوورید 5% فلوراید سدیم، تک دوز – Voco

وارنیش 5% سدیم فلوراید پروفلوورید یک وارنیش باکیفیت و طعم‌دار است که برای استفاده سطحی مینا و عاج استفاده می‌شود. این وارنیش دارای خصوصیات زیر است:

 • غلظت کم تا به مناطق غیرقابل دسترس هم نفوذ کند
 • آزادسازی فوری فلوراید که حساسیت مفرط را از بین می‌برد
 • فقط چند ثانیه پس از تماس با بزاق به‌سرعت تنظیم می‌شود
 • کاملا به سطوح مرطوب دندان می‌چسبد
 • رنگ شفاف و سفید آن باعث تغییر رنگ دندان‌ها نمی‌شود
 • بدون مواد مضر، مصنوعی، ساخارین یا آسپارتام
 • شیرین شده با زایلیتول

وارنیش سفید فسفات تری کلسیم (TCP) – 3M

وارنیش سفید Vanish با تری کلسیم فسفات (TCP) یک وارنیش فلوراید است که توسط متخصصان دندانپزشکی به‌عنوان بخشی از یک برنامه محافظت موضعی از دندان به‌صورت موضعی روی دندان‌ها استفاده می‌شود و دارای یک فرمول اختصاصی حاوی فلوراید، کلسیم و اجزای فسفات است که به‌طور طبیعی در بزاق یافت می‌شوند. این فناوری منحصربه‌فرد برای آزادسازی هدفمند و پایدار فلوراید و کلسیم فرموله شده است.

وارنیش سفید NUPRO® 5% فلوراید سدیم

وارنیش سفید NUPRO® 5% فلوراید سدیم روی سطوح دندان برای آب‌بندی توبول‌های عاجی و درمان دندان‌های حساس استفاده می‌شود. این وارنیش فلوراید دوز بسیار متمرکز و موقتی از فلوراید را به سطح دندان ارائه می‌دهد. سایر مشخصات این محصول، عبارتند از:

 • فرموله شده با رزین هیدروژنه و پایه رزین یورتان
 • فرموله شده برای به حداقل رساندن غلظت
 • در مقایسه با وارنیش‌های رقابتی به نیمی از زمان سایش نیاز دارد تا بیماران بتوانند به خوردن و نوشیدن عادی خود برگردند
 • قابل استفاده روی سطح مرطوب دندان

وارنیش کلورز ClearShield™ 5% فلوراید سدیم

وارنیش فلوراید سدیم Kolorz® ClearShield™ شفاف و باکیفیت است. این وارنیش با طعم هندوانه و آدامس بادکنکی به بازار عرضه شده است.

این وارنیش یک‌بار مصرف با حداکثر دوز مجاز فلوراید است و برای درمان حساسیت عاجی مورد تایید FDA قرار گرفته است. هر واحد حاوی یک دوز (0.3 میلی‌لیتر) فلورو و یک اپلیکاتور است که به شما امکان می‌دهد وارنیش را قبل از استفاده مخلوط کنید. این وارنیش پس از تمای با بزارق بعد از چند ثانیه خشک می‌شود و برای جذب بهینه فلوراید به مدت 6 تا 8 ساعت روی دندان باقی می‌ماند.

وارنیش 5% سدیم فلوراید دورافلور® – amd medicom inc

Duraflor® یک وارنیش سدیم فلوراید است که برای کاهش حساسیت دندان‌های بیمار استفاده می‌شود. فرمول این وارنیش دندانپزشکی از بالاترین غلظت فلوراید موجود استفاده می‌کند و در تماس با بزاق به سرعت تثبیت می‌شود. سایر مشخصات وارنیش دورافلور عبارتند از:

 • شیرین شده با زایلیتول
 • از نظر بالینی ثابت شده است که تا شش ماه از حساسیت مفرط دندان را تسکین می‌دهد
 • محافظ پوسیدگی دندان

وارنیش 5% فلوراید سدیم Vella™

وارنیش فلوراید Vella با نگه داشتن فلوراید در نزدیکی سطح دندان برای مدت طولانی‌تری به محافظت از دندان‌ها کمک می‌کند. Vella™ از دندان در برابر اسیدها و باکتری‌های عامل ایجاد پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند و حساسیت مفرط دندان را نیز تسکین می‌دهد. سایر مشخصات این وارنیش عبارتند از:

 • فرمولاسیون ملایم‌تر و کمتر چسبنده
 • خشک شدن سریع
 • حاوی 22600 ppm فلوراید
 • ساخته شده در ایالات متحده آمریکا

وارنیش 5% سدیم فلوراید Embrace™ با CXP™

Embrace™ Varnish 5% Sodium Fluoride با CXP™ حاوی کلسیم و فسفات پوشش داده شده با زایلیتول در یک ماتریکس رزینی قابل نفوذ است. پوشش زایلیتول از واکنش نمک‌های کلسیم و فسفات تا زمانی که با بزاق تماس پیدا نکنند، جلوگیری می‌کند. سپس بزاق زایلیتول را حل کرده و یون‌های کلسیم و فسفات را آزاد می‌کند که با یون‌های فلوراید موجود در بزاق واکنش و فلوراپاتیت محافظ دندان را تشکیل می‌دهند. سایر مشخصات این وارنیش دندان عبارتند از:

 • آزادسازی فوق‌العاده فلوراید
 • حاوی کلسیم، فسفات و فلوراید قابل دسترس
 • نیازی به مخلوط کردن ندارد
 • دوز قابل پیش بینی و یکنواخت
 • طعم دلپذیر

در ایران نیز معمولا بهترین برندهای وارنیش فلوراید عبارتند از:

 • وارنیش فلوراید برند سنتریکس ساخت کشور آمریکا
 • وارنیش فلوراید سدیم آریادنت
 • وارنیش فلوراید برند انامیلاست ساخت کشور آمریکا
 • وارنیش فلوراید فلورودوز ساخت کشور آمریکا

“استفاده از وارنیش دندانپزشکی در کشورهای پیشرفته از زمان رویش اولین دندان یا حداکثر از 12 ماهگی شروع می‌شود و تا 5 سالگی ادامه می‌یابد. این کار را می توان 4 بار در سال در محیط کلینیک انجام داد.”

سوالات متداول

وارنیش فلوراید چه کار می‌کند؟

وارنیش فلوراید برای طولانی کردن زمان تماس بین فلوراید و سطح دندان ساخته شده است تا دندان در برابر پوسیدگی مقاوم‌تر شود. فلوراید موجود در وارنیش وارد مینای دندان شده و باعث استحکام دندان می‌شود. وارنیش دندانپزشکی از ایجاد حفره‌های جدید جلوگیری می‌کند و پوسیدگی را کاهش می‌دهد یا از بدتر شدن آن جلوگیری می‌کند.

وارنیش فلوراید حاوی چه چیزی است؟

ماده فعال وارنیش فلوراید معمولاً 5% فلوراید سدیم (22600 ppm فلوراید) است.

آیا وارنیش فلوراید لازم است؟

برای کودکان و بزرگسالانی که مستعد پوسیدگی دندان هستند، استفاده از وارنیش دندان توصیه می‌شود.

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد