9 محصول
مرتب‌سازی:

پرسلن

مهم‌ترین نکات درباره خرید پرسلن دندان و مزایا و معایب آن

پرسلن یا روکش سرامیکی دندان راه حل مناسب برای افرادی هستند که از دندان‌های ترک‌خورده، شکسته، نامرتب یا تغییر رنگ‌داده رنج می‌برند. روکش‌های سرامیکی که از مواد همرنگ دندان ساخته شده‌اند، پوسته‌های نازکی هستند که برای پوشاندن قسمت جلوی دندان طراحی شده‌اند و باعث اعتماد به نفس می‌شوند. در این مقاله قصد داریم درباره پرسلن و مزایا و معایب آن، نکات مهم در خرید این ماده و قیمت آن صحبت کنیم. از شما دعوت می‌کنیم با ما همراه باشید.

پرسلن‌گذاری دندان چیست؟

پرسلن‌های دندانی یکی از موادی هستند که می‌توانند به‌طور موثر به اهداف دندانپزشکی زیبایی کمک کنند. خواص نوری – شیمیایی – مکانیکی این ماده به ساختار ترکیب و واکنش حرارتی تکنیک مورد استفاده بستگی دارد. پرسلن‌ها موادی هستند که از یک ماتریس شیشه‌ای مبتنی بر سیلیس تشکیل شده‌اند. ایم ماتریس هسته‌ای از انواع مختلف مواد کریستالی، عمدتا سیلیس و سیلیکات‌ها را در خود جای داده است. کاربرد این ماده سرامیکی به‌دلیل استحکام، ظاهر نوری و کیفیت پردازش و ساخت آن در درمان‌های زیبایی دندانپزشکی گسترش وسیعی پیدا کرده است.

سرامیک‌ها به خراش و نقص حساس هستند و به‌دلیل اختلاف نوری با رنگ دندان، باید توسط یک دندانپزشک ماهر ساخته و نصب شوند. ساختار نهایی آن‌ها روی دندان ناشی از واکنش‌هایی است که در مخلوطی از مواد اولیه پرسلن رخ می‌دهد. کنترل این واکنش‌ها به زمان و دما بستگی دارد. کنترل تخلخل در این فرآیند هم از نظر ظاهری و هم از نظر خواص مکانیکی بسیار مهم است.

از آنجایی که پرسلن دندانی معمولاً باید در سطح مقطعی بسیار نازک روی دندان نصب شود، استحکام آن از اهمیت بالایی برخوردار است، اما شکنندگی سرامیک‌ها به‌طورکلی نقطه ضعف ‌آن‌ها است که باید مورد توجه قرار بگیرد. روش‌های مختلفی برای تقویت و کاهش حساسیت دندان وجود دارد که شامل استفاده از ترکیب‌های فلز و سرامیک است که سعی می‌کنند بهترین نتیجه را به‌طور همزمان داشته باشند و معایب آن‌ها را جبران کنند.

پرسلن‌ها علیرغم قابلیت استحکام و سختی بالا در مقایسه با فلزات چگالی کمی دارند. بنابراین استفاده از آن‌ها ممکن است مزایای قابل توجهی را ارائه دهد. بااین‌حال، اغلب شکنندگی شدید آن‌ها (و در نتیجه حساسیت به نقص) کاربردهایشان را محدود می‌کند و به‌ویژه در شرایطی که بار کششی – به‌ویژه از طریق خمش – حداقل است یا وجود ندارد، باعث تضعیف این مواد می‌شود. به‌همین دلیل، باید به بیمار بعد از پرسلن‌گذاری توصیه شود که مصرف برخی مواد غذایی مانند مواد غذایی سخت یا بسیار چسبنده را محدود کند.

بااین‌وجود، پرسلن و سرامیک‌های مشابه در دندان‌پزشکی به یک دلیل مهم ارزش زیادی دارند: می‌توان آن‌ها را کاملاً شبیه مواد طبیعی دندان ساخت! اینله‌های سرامیکی، دندان‌های پروتز و روکش‌های فلزی دارای سایش کم و مقاومت شیمیایی بالا در برابر شرایط دهان هستند، درحالی‌که پرسلن‌ها می‌توانند زیبایی بی‌نظیری برای دندان ارائه دهند.

معمولاً از پرسلن‌ها برای ترمیم‌های فلز – سرامیک استفاده می‌شود. این سرامیک‌ها باید از نظر حرارتی با آلیاژ خاص مورد استفاده سازگار باشند. تفاوت در ضریب انبساط حرارتی بین سرامیک و فلز مهم است. اگر اختلاف خیلی زیاد باشد، تنش‌هایی به سرامیک وارد می‌شود که منجر به ترک‌خوردگی و شکستگی سرامیک خواهد شد. در حالت ایده‌آل، ضریب انبساط حرارتی فلز باید کمی بیشتر از ضریب انبساط حرارتی سرامیک باشد. ضخامت سرامیک نیز باید به تکنسین دندان اجازه دهد که رنگ ترمیم را با سایه دلخواه مطابقت دهد. بااین‌حال، نباید روکش بیش از 1 میلی‌متر ضخامت داشته باشد، چون استحکام خمشی نسبتا کمی دارد و اگر به اندازه کافی توسط چارچوب فلزی پشتیبانی نشود، ممکن است بشکند.

مزایای پرسلن

پرسلن دندان از نظر شیمیایی بسیار پایدار است و با گذشت زمان خراب نمی‌شود. همچنین، هدایت حرارتی و ضریب انبساط حرارتی آن مشابه مینا و عاج دندان است. بااین‌حال، هنگام بررسی آن مهم است که مزایا و همچنین معایبش را بسنجید. مزایای سرامیک‌های پرسلنی شامل موارد زیر است:

 • ظاهر دندان را بهبود می‌بخشند: روکش‌ها برای افرادی که دندان‌های تغییر رنگ‌داده، شکسته، بدشکل یا نامرتب دارند، گزینه‌ای عالی هستند.
 • کم‌تهاجمی هستند: روکش‌های دندانی برای شکل دادن به دندان طبیعی و آماده شدن، نیاز به تراش دادن گسترده دارند اما پرسلن‌ها محافظه‌کارانه‌تر عمل می‌کنند چون نیاز به برداشتن مقدار کمی از مینای دندان دارند. این روکش‌ها همچنین پیوند قوی‌تری نسبت به روکش‌های سنتی دندان ایجاد می‌کنند.
 • مقاومت بیشتری در برابر لکه دارند: این ونیرها در مقایسه با درمان‌هایی مانند کامپوزیت‌های رزینی در برابر لکه‌ها مقاوم‌تر هستند. بااین‌حال برای افرادی که در نوشیدن چای یا قهوه تلخ و استعمال دخانیات، افراط می‌کنند، تضمینی وجود ندارد که بعد از مدتی روکش‌هایشان زرد و لکه‌دار نشود.
 • عمر طولانی دارند: با مراقبت مناسب، روکش‌ها می‌توانند 10 تا 20 سال دوام بیاورند.

معایب پرسلن

سرامیک‌ها هم مانند تمام درمان‌های دندانپزشکی در کنار مزایای جذابشان، معایبی دارند که در موارد زیر خلاصه می‌شود:

دائمی هستند: هنگامی که روکش‌ها به دندان‌های شما چسبانده شدند، برداشتن‌شان امکان‌پذیر نیست. فراموش نکنید که اگرچه آن‌ها واقعی به‌نظر می‌رسند، اما هنوز هم مصنوعی هستند. این روش کاملاً دائمی است، بنابراین پس از انجام آن نمی‌توانید تغییری در مدل آن ایجاد کنید و باید 10 تا 15 سال منتظر بمانید تا عمرشان تمام شود.

می‌توانند باعث حساسیت دندان شوند: پس از پرسلن‌گذاری، ممکن است دندان‌ها نسبت به غذاها و نوشیدنی‌های سرد یا گرم حساسیت پیدا کنند.

در معرض آسیب هستند: اگرچه روکش‌های دندان بسیار بادوام هستند، اما این بدان معنا نیست که آسیب‌ناپذیرند. در صورت مصرف غذاهای سفت یا دندان قروچه مکرر، ونیرها ممکن است بشکنند، ترک بخورند یا حتی بیفتند. همچنین، روکش‌ها از دندان‌ها در برابر پوسیدگی محافظت نمی‌کنند.

ازسوی‌دیگر، اگرچه استحکام فشاری پرسلن دندانی بالا است (350-550 مگاپاسکال)، اما مقاومت کششی آن بسیار کم است (20-60 مگاپاسکال). این ماده، که در درجه اول نوعی شیشه است، فاقد هرگونه چقرمگی شکست است. حداکثر کرنشی که شیشه می‌تواند تحمل کند <0.1٪ است. شیشه‌ها به وجود ریزترک‌های سطحی بسیار حساس هستند و این یکی از اشکالات عمده در استفاده از ین مواد است.

همچنین، استحکام کششی این ماده نیز بسیار کم است (20 تا 60 مگاپاسکال) و ریزترک‌های سطحی ناشی از دلایل مختلف در حین ساخت، می‌تواند منجر به شکستگی آن شود که همین موضوع آن‌ها را برای بریج‌های چند واحدی نامناسب کرده و فقط برای دندان‌های جلویی کاربرد دارند.

برای غلبه بر این معایب، 3 نوع سرامیک دندان ساخته شده است:

 • فلز سرامیک (چینی ذوب شده یا PFM)، خواص مکانیکی مثبت آلیاژهای ریخته‌گری دندانی و ویژگی زیبایی‌شناسانه عالی پرسلن را ترکیب می‌کند. انتخاب نوع و ترکیب فلزات یک عنصر کلیدی در PFM است.
 • سیستم‌های هسته سرامیکی تقویت‌شده که شبیه PFM هستند، چون به‌جای استفاده از آلیاژ برای پشتیبانی از روکش، از مواد سرامیکی دیگری با استحکام و چقرمگی بالا استفاده می‌کنند، اما کیفیت زیبایی پرسلن را ندارند.
 • سرامیک‌های باندینگ رزینی که باعث اتصال مستقیم سرامیک به مینا و عاج می‌شوند و در مکانیسم آن‌ها تکیه‌گاه ساختار دندان، نوعی رزین است. در این روش نه تنها افزایش استحکام و چقرمگی لازم است، بلکه اتصال چسب نیز باید وجود داشته باشد که عیوب سطحی سرامیک‌های دندانی را از بین می‌برد و در نتیجه احتمال شکستگی را کاهش می‌دهد.

خرید پرسلن

هنگام خرید این ماده باید به موارد زیر توجه کنید:

 • بررسی نوع مواد: مواد پرسلن به دو نوع پرسلن معمولی و پرسلن زیرساخت فلزی تقسیم می‌شوند. باید با توجه به نیاز و موارد استفاده، نوع مناسب را انتخاب کرد.
 • بررسی کیفیت مواد: کیفیت مواد در زمان خرید بسیار مهم است و باید به دقت بررسی شود. مواد با کیفیت بالا، مقاومت بیشتری در برابر شکست و خوردگی دارند.
 • انتخاب رنگ مناسب: رنگ مواد باید با رنگ دندان هماهنگ باشد تا طبیعی و زیبا به‌نظر برسد
 • قیمت: هزینه خرید مواد باید با توجه به کیفیت و نوع مواد مدنظر قرار بگیرد.

قیمت پرسلن

قیمت پرسلن به عوامل زیر بستگی دارد:

 • نوع مواد: زیرساخت فلزی گران‌تر از زیرساخت معمولی است.
 • کیفیت مواد: مواد با کیفیت بالاتر هزینه بیشتری دارند.
 • تجهیزات و فناوری استفاده شده در تولید مواد: استفاده از تجهیزات و فناوری پیشرفته، قیمت را افزایش می‌دهد.
 • شرکت تولیدکننده: شرکت‌های بزرگتر و مشهورتر قیمت بالاتری دارند.
 • منطقه جغرافیایی: در بعضی مناطق قیمت مواد به‌دلیل هزینه‌های حمل و نقل بالاتر است.

“استفاده از پرسلن برای درمان‌های زیبایی دندان کاربرد دارد. در این مقاله درباره این مواد (که به سرامیک‌های دندانی نیز شهرت دارند) و مزایا و معایب آن‌ها صحبت کردیم. همچنین به نکات خرید و عوامل موثر بر قیمت این ماده نیز اشاره داشتیم. شما چه تجربیاتی در زمینه استفاده از انواع پرسلن دارید؟ با ما درمیان بگذارید.”

سوالات متداول

پرسلن دندان چه ویژگی‌هایی دارد؟

این ماده دارای خواص شیمیایی بسیار پایدار و زیبایی است که تحت تأثیر زمان یا فرسایش زیبایی خود را از دست نمی‌دهد. رسانایی حرارتی و ضریب انبساط حرارتی آن مشابه با مینا و عاج دندان است و مقاومت فشاری بالایی از خود نشان می دهد.

ماده اصلی تشکیل‌دهنده سرامیک دندان چیست؟

اگرچه انواع زیادی از سرامیک ها در دندانپزشکی استفاده می شود، اما معمولا این ماده ترکیبی از کائولن، کوارتز و فلدسپات است.

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد