17 محصول
مرتب‌سازی:

خمیر پالیش کامپوزیت

دندان‌های صاف، براق و بدون لکه، باعث تقویت اعتماد به نفس هستند. یکی از راه‌های رسیدن به دندان‌هایی درخشان و جذاب، پولیش دندان است. بسیاری از دندانپزشکان پولیش را پس از ترمیم‌های دندانپزشکی یا به‌ عنوان آخرین مرحله از درمان انجام می‌دهند. از نظر بالینی، رزین‌های کامپوزیت را می‌توان با استفاده از خمیر پالیش کامپوزیت کاملا پرداخت کرد. در این مقاله قصد داریم به‌طور اختصاصی به مبحث خمیر پالیش کامپوزیت دندان و نحوه استفاده از آن، ویژگی‌های خمیر پالیش، قیمت و اقدامات احتیاطی در این زمینه بپردازیم. از شما دعوت می‌کنیم با ما همراه باشید.

خمیر پالیش کامپوزیت چیست؟

خمیر پالیش کامپوزیت توسط دندانپزشکان برای پالیش و اصلاح روکش‌های کامپوزیتی استفاده می‌شود. روکش‌های کامپوزیت از موادی مانند پلیمرها، سرامیک‌ها و گلس فایبرها تشکیل شده‌اند و افرادی که دندان‌هایشان را با کامپوزیت روکش می‌کنند باید مراقب این روکش‌ها باشند. پالیش کامپوزیت درواقع نوعی جرمگیری و سفید کردن دندان‌های کامپوزیت شده با خمیر و ابزارهای مخصوص این کار است.

خمیر پالیش در واقع یک ماده صیقل‌دهنده و تمیزکننده شامل ذرات ریزی از قبیل اکسید آلومینیوم، سیلیس و مواد شبیه به آن است که با کمک نمد یا برس‌های مخصوص روی کامپوزیت ساییده می‌شود. این ذرات ریز باعث صاف و براق شدن سطح دندان‌های کامپوزیتی می‌شوند. خاصیت این خمیر این است که می‌تواند به‌طور قابل توجهی به اصلاح شکل و رنگ دندان‌های کامپوزیتی کمک کند. برای مثال، اگر رنگ روکش کامپوزیتی شما با دندان‌های طبیعیتان مطابقت ندارد، خمیر پالیش کامپوزیت می‌تواند به رفع این معضل و بهبود رنگ کامپوزیت‌ها کمک کند.

همچنین، خمیر پالیش می‌تواند به‌عنوان یک ماده اصلاح‌کننده برای روکش‌های کامپوزیتی استفاده شود. اگر روکش دندان شما دارای نقص باشد، خمیر پالیش می‌تواند به شما کمک کند تا این نواقص رفع و سطح دندان دوباره صیقلی و درخشان شود.

ابزارهای مورد استفاده برای پالیش کامپوزیت

در هنگام انجام پالیش کامپوزیت، دندانپزشک علاوه بر خمیر مخصوص باید از ابزارهای مختلفی استفاده کند که شامل موارد زیر هستند:

تیغ کارباید کانتورینگ: از این تیغ برای کانتور و فرم‌دهی لثه استفاده می‌شود.

سنگ فیشینگ: از این ابزار برای سایش بهینه بعد از کامپوزیت استفاده می‌شود.

الماس فیشینگ: الماس‌های فیشینگ درواقع نوعی مواد ساینده با قطر 8 الی 50 میکرون هستند که با کمک اسپری آب باعث سایش بهتر کامپوزیت می‌شوند.

پوینت، سری لاستیکی و چرخ: این ابزارها نیز ساینده و معمولا از جنس کاربید سیلیکون، اکسید آلومینیوم یا الماس هستند.

نحوه استفاده از خمیر پالیش کامپوزیت

خمیر پالیش برای کاهش فرسایش دندان‌ها و بهبود عملکرد آن‌ها در هنگام جویدن یا صحبت کردن کاربرد دارد و همچنین، برای صاف و درخشنده شدن بیشتر روکش‌های کامپوزیت استفاده می‌شود. علاوه‌براین، این خمیر نقش محافظ دندان بعد از ترمیم را هم بر عهده دارد.

به‌طورکلی، استفاده از پالیش کامپوزیت برای رفع برخی مشکلات مانند سوزش و سایش، امکان پوسیدگی، تجمع پلاک و نواقص دیگر مناسب است. برای این منظور، خمیر پالیش در دو یا چند مرحله روی دندان چسبانده شده و با کمک پالیشرها و ساینده‌های الماس یا ابزارهای دیگر، دندان صیقل می‌خورد.

ویژگی‌های خمیر پالیش کامپوزیت

مهم‌ترین ویژگی‌های خمیر پالیش عبارتند از:

  • هندلینگ ساده
  • ویسکوزیته متوسط
  • قابلیت صاف و صیقلی کردن دندان
  • قابل کاربرد برای پالیش انواع ترمیم‌های زیبایی و درمانی مانند لمینت، کامپوزیت، رزین و غیره

قیمت خمیر پولیش دندان

قیمت خمیر پولیش دندان به عوامل زیر بستگی دارد:

  • برند و شرکت تولیدکننده
  • حجم محصول
  • مواد تشکیل‌دهنده و کیفیت آن‌ها
  • روش تولید و بسته بندی محصول
  • تقاضای بازار و رقابت

قیمت خمیر کامپوزیت در سال 1402 با توجه به این عوامل و نوسانات ارز بین 400 الی 700 هزار تومان متغیر است.

خمیر پولیش دندان چیست؟

لایه‌های پلاک روی دندان‌ها به‌تدریج به دندان می‌چسبند و ماده معدنی سختی به نام تارتار را تشکیل می‌دهند. باکتری‌ها می‌توانند در تارتار زندگی کنند و باعث بیماری‌های دهان و دندان شوند. در عملیات جرمگیری در مطب دندانپزشکی، دندانپزشک این جرم از بین می‌برد و پس از تراشیدن جرم سخت با وسایل مخصوص، دندان‌ها را جلا می‌دهد. خمیر پولیش دندان می‌تواند لکه‌های سطحی روی دندان‌ها را از بین ببرد و آن‌ها را براق و صاف نگه ‌دارد و در درمان‌های پیشگیرانه نقش مهمی دارد. بااین‌حال، اگر به دنبال تغییر قابل توجه‌تری در رنگ دندان هستید، گزینه‌های دیگر ممکن است مناسب‌تر باشند.

خمیرهای پولیش دندان را خمیرهای پروفی می نامند که مخفف پروفیلاکسی است که به اثرات پیشگیرانه از بیماری اشاره دارد. خمیرهای خیلی زبر و متوسط بیشترین تأثیر را در از بین بردن لکه‌های سطحی دارند. آن‌ها همچنین می‌توانند مینای دندان را به‌صورت میکروسکوپی خراش داده و زبر کنند و باعث شوند دندان در آینده، سریع‌تر لکه شود. خمیرهای ریزبافت، آسیب کمتری دارند و گاهی اوقات می‌توانند در از بین بردن لکه‌های عمیق کارآمدتر باشند.

روش‌ استفاده از خمیر پولیش دندان

پولیش دندان یک روش دندانپزشکی بدون درد است. دندانپزشک معمولاً از یک لیوان لاستیکی نرم و کوچک و خمیر پولیش برای این عملیات استفاده می‌کند. اگر لکه‌های روی دندانتان زیاد باشند، دندانپزشک شما ممکن است از یک سیستم پولیش هوا، یک جت هوا و آب تحت فشار مخلوط با یک ماده ساینده استفاده کند. پولیش با هوا به اندازه پولیش با فنجان لاستیکی و پروفی موثر است اما روی مینای دندان اثر کمتری دارد. بی‌کربنات سدیم اغلب به‌عنوان عامل ساینده در پرداخت هوا استفاده می‌شود، اما گلیسین (یک اسید آمینه طبیعی) ساینده سبک‌تری است و به همان اندازه تاثیر دارد.

اقدامات احتیاطی پالیش دندان

اگر دچار فرورفتگی لثه و قرار گرفتن در معرض سمنتوم هستید، دندانپزشک شما ممکن است استفاده از خمیر پولیش بسیار ریز را برای کاهش احتمال ایجاد حساسیت بیشتر توصیه کند. اگر بیمار مشکلات دهانی مانند حساسیت دندان، حفره‌های درمان‌نشده، عاج یا ریشه‌های آشکار یا لثه‌های تحلیل‌رفته داشته باشد، باید قبل از جرم‌گیری و پولیش دندان‌ها درمان شود.

اگرچه پولیش دندان یک درمان دندان ضروری نیست، اما می تواند به بیماران کمک کند تا ظاهر دندانی بهتری داشته باشند و تشویق به رعایت عادات خوب مراقبت از دهان شوند. اگر دندان‌های شما دارای لکه‌های سطحی هستند، با دندانپزشک خود در مورد این‌که آیا پولیش باعث بهبود ظاهر آن‌ها می‌شود یا خیر، صحبت کنید.

سخن پایانی

ترمیم دندان همیشه به پالیش نیاز دارد تا ظاهری جذاب‌تر و عملکردی بهتر پیدا کند. برای صیقل دادن روکش‌های کامپوزیت از خمیر پالیش کامپوزیت در دو یا چند مرحله استفاده می‌شود تا دندان‌ها دوم بیشتر و جلای زیباتری پیدا کنند.

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد