ترمیم با  آمالگام یکی از روش‌های رایج برای درمان دندان‌های پوسیده یا شکسته شده است که از زمان قدیم تاکنون مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع پرکننده دندان، مخلوطی از جیوه دندانپزشکی مایع و آلیاژ پودری مانند نقره، قلع و مس است. این مواد پس از ترکیب، با یکدیگر واکنش می‌دهند و به‌صورت بتونه درمی‌آیند. این ترکیب سفت، رنگ نقره‌ای دارد و با قرارگرفتن برروی دندان، به سختی آن درمی‌آید. در ادامه، با مراحل ترمیم دندان با آمالگام و مزایا و معایب این روش به‌طور کامل آشنا خواهید شد.

چه زمانی ترمیم آمالگام انتخاب مناسبی است؟

زمانی‌که بافت دندان دراثر باکتری‌ها مواد معدنی خود را از دست می‌دهد و دچار پوسیدگی می‌شود، برای درمان باید قسمت پوسیده آن برداشته شود. پس از برداشتن قسمت پوسیده، دندانپزشک باید نواحی مورد نظر را با مواد مناسب پر کند. امروزه مواد متنوعی برای پر کردن دندان وجود دارد که براساس محل پوسیدگی و تشخیص دندانپزشک، از آنها استفاده می‌شود. همانطور که در ابتدا گفتیم، این ماده رنگ نقره‌ای دارد. امروزه به‌دلیل رنگ آمالگام استفاده از آن محبوبیت کمتری پیدا کرده است، چراکه برروی زیبایی دندان‌ها تاثیر می‌گذارد. اما در ترمیم‌های زیر لثه که خونریزی وجود دارد، اولین انتخاب همیشه استفاده از آمالگام است.

مزایا و معایب ترمیم دندان با آمالگام

ترمیم دندان با آمالگام می‌تواند مزایای متعدد و درعین حال معایبی داشته باشد. مزایای استفاده این ماده به شرح زیر است:

 • طول عمر بالا: دوام بالای آمالگام آن را به یک گزینه عالی برای ترمیم دندان تبدیل می‌کند. دندان‌هایی که با آمالگام ترمیم می‌شوند می‌توانند تا سالیان سال سالم باقی بمانند.
 • مقرون به‌صرفه: برخلاف مواد دیگر که برای ترمیم دندان، مانند طلا یا کامپوزیت، آمالگام قیمت بسیار مقرون به‌صرفه‌ای دارد. برای افرادی که به‌دنبال ترمیم دندان خود از یک روش اقتصادی هستند، این روش پیشنهاد می‌شود.
 • استحکام بالا: آمالگام به‌شدت مستحکم است، به‌طوری که می‌تواند همانند بافت دندان، فشارهای بسیار بالا را متحمل شود. به همین دلیل از این ماده به‌عنوان یک گزینه عالی برای پرکردن دندان‌های آسیاب و عقبی استفاده می‌شود.
 • سرعت بالای ترمیم: پر کردن دندان با آمالگام یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای ترمیم دندان است. درمجموع مراحل ترمیم با آمالگام در کمتر از یک ساعت انجام می‌گیرد.
 • مقاومت در برابر رطوبت: ترکیب آمالگام به‌خوبی دربرابر رطوبت ناشی از بزاق دهان مقاومت می‌کند. به‌خصوص برای ترمیم دندان‌های عقب که بیشتر در معرض بزاق دهان قرار دارند، استفاده از این ترکیب پیشنهاد می‌شود.

همانطور که گفتیم، علاوه‌بر مزایای متعدد، در ترمیم با آمالگام معایبی هم وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • مطابق نبودن با رنگ دندان طبیعی: یکی از مهم‌ترین معایب آمالگام، رنگ نقره‌ای آن است که بسیاری از افراد را از ترمیم با آمالگام منصرف می‌کند. این ماده تاحد زیادی زیبایی دندان‌های شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • حاوی جیوه: یکی از اصلی‌ترین ترکیبات آمالگام، جیوه است که شامل تقریبا 50درصد این ترکیب می‌شود. این ماده می‌تواند اثرات منفی برروی سلامت انسان داشته باشد. بهتر است میزان استفاده از این ماده بسیار کم، حتی کمتر از استانداردهای تعیین شده باشد تا عوارض کمتری ایجاد کند.

مراحل ترمیم دندان با آمالگام

مراحل ترمیم آمالگام شامل 5 مرحله می‌شود که به‌صورت زیر است:

 1. مرحله اول: پیش از هر اقدامی داروی بی‌حسی به دندان تزریق می‌شود تا اولین اقدام برای ترمیم دندان صورت بگیرد.
 2. مرحله دوم: پس از بی‌حس شدن دندان و اطراف آن، دندانپزشک برای تراشیدن، حذف یا تخلیه پوسیدگی‌های آن اقدام می‌کند. با این اقدام دندان برای پر کردن با آمالگام آماده می‌شود.
 3. مرحله سوم: پس از تخلیه پوسیدگی‌ها، دندان مورد نظر باید کاملا ضدعفونی و شستشو شود.
 4. مرحله چهارم: سپس، کپسول‌های آماده آمالگام درون دستگاه‌های ویژه قرار داده می‌شوند تا مواد درون آن با یکدیگر مخلوط شوند. این ماده باید در عرض 2 تا 3 دقیقه داخل حفره دندان قرار بگیرند.
 5. مرحله آخر: در آخر، اضافات آمالگام از روی دندان حذف می‌شوند. در این مرحله تمام پستی بلندی‌ها از بین می‌روند.

طول عمر آمالگام

طول عمر آمالگام، نسبت به سایر مواد دیگر مانند كامپوزيت دندان و رزین بسیار بیشتر است. این ترکیب بیشتر از ده سال دوام دارد. این ماده علاوه‌بر داشتن بالاترین طول عمر، بالاترین میزان مقاومت در برابر سایش را دارد.

سخن پایانی

استفاده از آمالگام برای ترمیم دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما مهم‌ترین نکته‌ای که باید درنظر گرفت رنگ ناهماهنگ آن با دندان‌های طبیعی است. جدا از این مسئله، همانطور که مطالعه کردید، این ترکیب استحکام بالایی دارد و می‌تواند درکمترین زمان، با هزینه مقرون به‌صرفه اجرا شود. درآخر، اگر زیبایی برای شما اولویت دارد می‌توانید از گزینه‌های دیگر برای ترمیم دندان خود استفاده کنید. درصورت وجود هرگونه سوال درمورد ترمیم دندان با آمالگام، حتما برای ما بنویسید.


جهت خرید تجهیزات دندانپزشکی به سایت دنداناطب مراجعه کنید و یا برای ثبت سفارش تلفنی و مشاوره رایگان با شماره ۰۲۱۶۶۸۴۵۴۴۹ و ۰۲۱۶۶۸۴۵۴۶۲ تماس حاصل فرمایید.