اندو یا عصب کشی دندان جزو آخرین اقدامات برای درمان دندان محسوب می‌شود که باید با لوازم و تجهیزات مناسب انجام بگیرد! در این روش، با سوراخ کردن دندان، عفونت از پالپ و کانال بیرون کشیده می‌شود تا عفونت به ریشه نرسد. در این فرآیند، آشنایی دندانپزشک با بهترین ست‌ اندو تاحد زیادی زمان مورد نیاز برای درمان را کاهش می‌دهد. لوازم عصب کشی شامل تجهیزات متنوع می‌شوند که هرکدام کاربرد مخصوص به خود را دارند. در ادامه با ست اندو دندانپزشکی و نحوه تهیه آنها آشنا خواهید شد.

معرفی ابزارهای عصب کشی دندان

آشنایی با انواع تجهیزات عصب کشی برای دندانپزشک و دستیاران او بسیار ضروری است. مواردی که درادامه معرفی می‌کنیم جزو لوازم اولیه و تخصصی جهت آمادگی کامل برای اندو محسوب می‌شوند:

آینه دندانپزشکی

آینه دندانپزشکی آینه‌های مخصوصی هستند که مدل‌های متنوعی دارد. کاربرد اصلی آنها جلوگیری از دوتایی شدن تصویر حفره دندان است. در آینه‌های معمولی مشکل دوتایی شدن تصویر وجود دارد، اما با استفاده از آینه دندانپزشکی این مشکل به‌طور کامل برطرف می‌شود.

پنس قفل شونده (End Locking Tweezers)

پنس قفل شونده به دندانپزشک کمک می‌کند تا به‌راحتی به حفره‌ها و لای دندان‌ها دسترسی داشته باشد. ویژگی قفل شوندگی این ابزار قابلیت گرفتن اشیای کوچک به‌طور محکم را امکان‌پذیر می‌کند.

 پروب اندودانتیک

یک ابزار ضروری برای تشخیص مدخل کانال ریشه، پروب اندودانتیک است. دندانپزشک با استفاده از آن می‌تواند فضای داخلی کانال ریشه را بررسی کند.

اکسکویتور (Excavator)

اکسکویتور یا حفارگر یک میله بلند نوک تیز است که برای برداشتن پوسیدگی‌های دندان یا برداشتن پانسمان آنها کاربرد دارد.

پروب اندازه‌گیری پاکت پریودنتال (Pocket-Measuring Probe)

پروب اندازه گیری پاکت پریودنتال Pocket-Measuring Probe به‌دلیل مدرج بودن برای اندازه‌گیری پاکت‌های پریودنتال استفاده می‌شود. این ابزار یکی از رایج‌ترین پروب‌های CPITN است.

پروب فورکیشن (Furcation Probe)

یکی از ابزارهای پرکاربرد در درمان ریشه پروب فورکیشن است. این پروب برای تشخیص محل جدا شدن ریشه‌های دندان کاربرد دارد.

توربین

ابزاری که با آن دندان‌ها را سوراخ می‌کنند، توربین  نام دارد. این ابزار درواقع نوعی دریل صنعتی محسوب می‌شود که به‌طور اختصاصی برای دندان‌ها ساخته شده است. توربین مته با سرعت 350 تا 400 هزار دور در یک دقیقه یکی از سریع‌ترین توربین‌های جهان شناخته می‌شود! این ابزار در دو نوع بلبرینگی و ایربرینگی وجود دارد که هر دو نوع شامل هد یا کاتریج هستند. توجه داشته باشید توربین‌هایی که کاتریج بلبرینگی دارند، نسبت به آنهایی که کاتریج ایربرینگی دارند باکیفیت‌تر هستند.

آنگل

آنگل‌ها یکی از پرکاربردترین ابزارهای درمان ریشه هستند که برای تراشیدن و برداشتن پوسیدگی‌های دندان کاربرد دارند. مهم‌ترین تفاوت آنها با توربین، قدرت و صدای بیشترشان است. این ابزار شامل سرهای برنده‌ای است که به‌راحتی عاج دندان و پوسیدگی‌های آن را می‌تراشد.

دستگاه روتاری

دستگاه روتاری یکی از ابزارهای تخصصی اندو است که شامل انواع فایل می‌شود. این دستگاه یک وسیله مخصوص است که برای پاکسازی ریشه به شکل آن درمی‌آید. برخلاف روش‌های سنتی، این ابزار پاکسازی ریشه را کاملا دقیق و باکیفیت انجام می‌دهد. همچنین، با استفاده از آن، درصد موفقیت درمان ریشه کانال افزایش پیدا می‌کند، به این صورت که احتمال پوسیدگی ریشه دندان تا سال‌ها از بین می‌رود.

اجزای دستگاه روتاری به‌صورت زیر هستند:

 • هد دستگاه روتاری: این بخش در شکل و اندازه‌های مختلف وجود دارد، به‌صورت متحرک است و برش اصلی را انجام می‌دهد.
 • نک دستگاه روتاری: وظیفه انتقال نیروی چرخشی به هد را برعهده دارد که بین هد و شانک قرار می‌گیرد.
 • شانک دستگاه روتاری: این بخش در اندازه‌ها و شکل‌های متنوع برای کاربردهای گوناگون وجود دارد. نیروی چرخشی دستگاه از این بخش نشات می‌گیرد.

دستگاه آبچوراتور

دستگاه ابچوراتور یا آبچوراسیون یکی دیگر از ابزارهای تخصصی برای درمان ریشه دندان و پرکردن کانال‌های آن است. زمانی‌که عصب‌های دندان تحت تاثیر عفونت قرار گرفته باشند، از این دستگاه استفاده می‌شود. با این دستگاه حتی می‌توان دندان‌هایی که اوضاع وخیمی دارند و باید کشیده شوند را احیا کرد! زمانی‌که اشعه ایکس وجود عفونت باکتریایی در پالپ دندان را نشان دهد، دستگاه آبچوراتور برای درمان سیستم کانال ریشه به‌کار برده می‌شود.

دستگاه رادیوگرافی اندو

بدون شک برای تشخیص برخی از عارضه‌های دندان باید از دستگاه‌های مخصوص استفاده کرد، دستگاه رادیوگرافی خارج دهانی یا دهانی از جمله این دستگاه‌های پرکاربرد در دندانپزشکی هستند. این دستگاه میزان پوسیدگی دندان، آپسه دندان، دندان‌های درحال رشد و هرگونه عیب دیگر در فک و دندان را نشان می‌دهد.

دستگاه اپکس فایندر

دستگاه اپکس فایندر در بین ست اندو دندانپزشکی یک دستگاه الکترونیکی است که برای درمان مشکلات ریشه دندان کاربرد دارد. این دستگاه می‌تواند طول ریشه کانال دندان را تعیین کند، به این صورت که دو سر الکترودها به لب متصل شده و فایل ریشه تعیین می‌شود، پس از برخورد فایل با بافت دندان می‌توان امتداد کانال دندان را به‌خوبی تشخیص داد. این دستگاه با استفاده از جریان الکتریکی عمل می‌کند، با شنیدن صدای بوق یا مشاهده چراغ چشمک زن برروی آن می‌توانید عملکرد آن برای یافتن طول ریشه را نظارت کنید.

اسکیلر

در ست اندو دندانپزشکی، اسکلیر هم وجود دارد که برای جرم‌گیری و تسطیح سطح ریشه استفاده می‌شود. اسکلیرهای برقی، ابزارهای جدیدی هستند که جرم و پلاک‌های دندان‌ها را در وسعت زیاد و به‌سرعت از بین می‌برند. این ابزارها را می‌توان به دو دسته سونیک و اولتراسونیک دسته‌بندی کرد. گزینه اول  با هوا کار می‌کند و نوک قطوری دارد. در این نوع، آب از طریق لوله‌کشی به هندپیس دندانپزشکی انتقال داده می‌شود. گزینه دوم، شامل دیسک‌های سرامیکی است. در این نوع انرژی الکتریکی به نوک اسکیلر القا می‌شود که این انرژی می‌تواند قطر دیسک‌ها را تغییر دهد.

دستگاه ساکشن

دستگاه ساکشن جزو ابزارهای عمومی دندانپزشکی محسوب می‌شود که وجود آن برای عصب‌کشی دندان هم ضروری است. این دستگاه پیش از هرگونه اقدام در درون دهان بیمار قرار داده می‌شود تا آب اضافی را خارج کند.

مراحل عصب‌کشی دندان چگونه است؟

به‌طور کلی مراحل اندو یا عصب‌کشی دندان شامل دو گروه پیش از درمان و حین درمان می‌شود. در ادامه این مراحل را به‌طور دقیق بررسی می‌کنیم:

 • مرحله اول: (پیش از درمان): در اولین اقدام، دندانپزشک رادیوگرافی دندان را که از قبل گرفته است بررسی می‌کند. سپس با استفاده از یک بی‌حس کننده موضعی، ناحیه اطراف دندان مورد نظر را بی‌حس می‌کند. معمولا بی‌حسی بلافاصله تاثیر خود را می‌گذارد، بنابراین دندانپزشک می‌تواند مراحل بعدی را در پیش بگیرد.
 • مرحله دوم: دندانپزشک یک ورقه لاستیکی را در اطراف دندان مورد نظر قرار می‌دهد تا از آن محافظت کند. همچنین، این ورقه برای جدا کردن دندان از قسمت‌های دیگر کاربرد دارد. این موضوع باعث می‌شود تا دندان مورد درمان در حین عصب‌کشی تمیز و خشک باقی بماند.
 • مرحله سوم (آغاز درمان): در اولین اقدام جدی برای درمان، دندانپزشک با استفاده از یک مته در بالای دندان پوسیده سوراخی ایجاد می‌کند. این سوراخ از قسمت بالایی دندان شامل پالپ و رگ‌های خونی رونمایی می‌کند.
 • مرحله چهارم: سپس، ازطریق سوراخ ایجاد شده، پالپ آسیب دیده دندان از ریشه جدا می‌شود.
 • مرحله پنجم: پس از خالی کردن پالپ دندان، فضایی در کانال آن ایجاد می‌شود. در این مرحله دستگاهی به نام فایل عصب‌کشی دندان این قسمت را تمیز می‌کند تا برای ریختن مواد پرکننده آماده شود. تمیز کردن این قسمت با استفاده از محلول‌های مخصوص انجام می‌شود.
 • مرحله ششم: در اقدام بعدی، دندانپزشک از داروی ضد میکروبی برای درمان یا پیشگیری از ورود عفونت به داخل ریشه استفاده می‌کند. درصورت شدید بودن عفونت، دندان برای یک یا چند روز باز باقی می‌ماند تا برطرف شود. در این شرایط، مراحل بعدی عصب‌کشی پس از چند روز انجام خواهد شد.
 • مرحله هفتم: پس از تخلیه عفونت، کانال دندان با مواد زیست سازگار پر خواهد شد. این ماده معمولا گوتاپرکا است که جنس لاستیک مانند دارد. این ماده داخل ریشه را مانند چسب پر می‌کند تا از عفونت آن جلوگیری شود.
 • مرحله آخر: در آخر، دندانپزشک برروی قسمت فوقانی دندان پانسمان یا پرکردگی موقت قرار می‌دهد. این کار از نفوذ خرده‌های غذا به ریشه دندان جلوگیری می‌کند تا زمانی که روکش یا پرکردگی دائمی اجرا شود. البته، در برخی مواقع نیازی به پانسمان نیست و پرکردگی دائمی در همان جلسه انجام می‌شود.

لوازم عصب کشی دندان را از کجا تهیه کنیم؟

درصورت استفاده از تجهیزات باکیفیت اندو، این فرآیند می‌تواند با اطمینان کامل انجام بگیرد. اما استفاده از لوازم باکیفیتی که قیمت‌های مقرون به‌صرفه‎ای دارند بسیار مهم است. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم که از فروشگاه‎های معتبر در این حوزه برای تهیه تجهیزات مورد نیاز اندو استفاده کنید. دنداناطب یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید تضمینی ست اندو باکیفیت و مقرون به‌صرفه محسوب می‌شود. در این فروشگاه می‌توانید بهترین تجهیزات دندانپزشکی ایرانی و خارجی را به‌صورت حضوری یا آنلاین پیدا کنید.

سخن پایانی

همانطور که در این مطلب مطالعه کردید، اندو دندان شامل مراحلی است که اجرای آنها به تجهیزات مخصوص عصب‌کشی نیاز دارد. استفاده از وسایل باکیفیت باعث می‌شود تا این فرآیند با اطمینان خاطر و در سرعت بیشتری انجام بگیرد. این ابزارها شامل انواع مختلفی می‌شوند که هرکدام کاربرد مخصوص به خود را دارند. برای ما بنویسید که آیا ابزار دیگری برای عصب‌کشی دندان می‌شناسید؟ درصورت وجود هرگونه سوال درمورد اندو دندان و ست اندو معرفی شده در این مطلب، پاسخگوی شما خواهید بود.