درمان ریشه یا روت کانال تراپی، یکی از حساس ترین اقدامات دندانپزشکی بوده که برای انجام آن، نیاز به ابزار و تجهیزات مخصوصی می باشد. از جمله ابزار و وسایل مورد نیاز برای درمان ریشه، گوتا و کن کاغذی هستند که با وجود برخی شباهت ها، تفاوت هایی نیز با هم دارند. لازم است برای آشنایی با تفاوت های گوتا و کن کاغذی، ابتدا با مفهوم هر کدام آشنا شده و سپس، با بررسی کاربرد هر کدام در درمان ریشه، به تفاوت آن ها پی ببرید. با ما، تا آخر این مطلب همراه باشید.

کن کاغذی چیست؟

کن کاغذی، ابزاری از جنس کاغذ و در اندازه و ابعاد متنوع است که از آن، در فرآیند درمان ریشه یا روت کانال تراپی به منظور خشک کردن و جذب مایعات یا عفونت های باقی مانده در کانال ریشه استفاده می شود. لازم است در زمان استفاده از کن کاغذی، ابتدا از خارج شدن تمامی عفونت از کانال ریشه مطمئن شده و سپس، از کن جاذب برای پاک کردن باقی مانده عفونت از کانال استفاده نمایید. کن کاغذی، دارای ویژگی هایی همچون انعطاف پذیری بالا، استریل بودن و عدم وجود میکروارگانیسم، ابعاد و اندازه های مختلف، میزان جذب لازم و غیره بوده که تمامی کن ها، استاندارد درجه بندی بر حسب میلی متر بر روی بدنه نیز دارند. کن کاغذی، در انواع مختلفی بر اساس انعطاف پذیری و درصد جذب مایعات تولید شده که انتخاب و استفاده از هر کدام، با توجه به شرایط کانال ریشه و تصمیم دندانپزشک صورت می گیرد. علاوه بر این، کن های کاغذی، دارای درصد های مختلفی نیز بوده تا بر اساس میزان خشک کنندگی مورد نظر، یکی از آن ها انتخاب و استفاده شود. لازم است بدانید، کن های کاغذی با درصد پایین، دارای انعطاف بیشتر و قدرت خشک کنندگی کمتر بوده که از آن ها در درمان دندان های خلفی و قدامی استفاده می شود. کن های کاغذی با درصد بالا نیز از انعطاف پذیری کمتر و قدرت جذب بیشتری برخوردار بوده و از آن ها، در درمان دندان های جلویی استفاده می شود.

گوتا دندانپزشکی چیست؟

گوتا پرکا، یکی از پرکاربرد ترین ابزار دندانپزشکی در درمان ریشه و انجام عصب کشی است. زمانی که عصب دندان دچار آسیب شود، دندانپزشک عصب را به صورت کامل تخلیه کرده تا مواد موجود در عصب و عفونت در آن برداشته شود. پس از تخلیه عفونت، عصب با کمک گوتا پر شده و مواد در کانال ریشه دندان قرار می گیرند. عملکرد خاص و کارایی بالای گوتا موجب شده جایگاه ویژه ای در دندانپزشکی داشته و در حجم بالا مورد استفاده قرار گیرد. گوتا، ماده ای خمیری شکل است که به راحتی در دندان قرار گرفته و با رسیدن به ریشه، پس از مدت زمان کوتاهی خشک می شود. این ماده به رنگ دندان بوده و پس از قرار گیری در آن و خشک شدن، جلب توجه نخواهد کرد. گوتا، به دلیل داشتن برخی ویژگی ها مانند نفوذ پذیری بالا،  سازگاری با دندان، نقطه ذوب متعادل، انعطاف پذیری و قالب گیری راحت و غیره، همواره در طب دندانپزشکی مورد استفاده قرار گرفته است. گوتا در انواع مختلفی از نظر قطر و طول ساخته شده که این تنوع، به دلیل تفاوت ابعاد و اندازه های کانال های دندان ها می باشد. از این رو، دندانپزشکان بر اساس ابعاد و اندازه های هر دندان، از انواع گوتا استفاده می کنند. انتخاب درست و مناسب انواع مختلف گوتا موجب می شود فرد، پس از ترمیم دندان دچار درد و ناراحتی نشده و دندانپزشک نیز بتواند به راحتی دندان و ریشه دندان بیمار را با کیفیت بالا درمان کند.

تفاوت گوتا و کن کاغذی

همان طور که گفته شد، کن کاغذی ماده ای است که از آن برای خشک کردن انتهای کانال دندان استفاده می شود. در درمان ریشه، ابتدا کانال ریشه خشک و تمیز شده که این کار، توسط کن کاغذی انجام شده و به دلیل اهمیت فراون، تفاوت کن و گوتا نیز در این مرحله مشخص خواهد شد. زیرا در صورتی که مقدار کمی از عصب یا مواد در کانال باقی بماند، موجب از دست رفتن دندان شده که برای اطمینان خاطر، لازم است ریشه توسط کن کاغذی خشک شود. پس از انجام این کار، جای خالی با گوتا پر خواهد شد. به این ترتیب، تفاوت کن کاغذی با گوتا در این است که، کن کاغذی برای خشک کردن مایعات و ترشحات کانال ریشه دندان قبل از پر کردن با گوتا کاربرد داشته ولی از گوتا، برای پر کردن فضای خالی در کانال ریشه استفاده می شود.