دندانپزشکی حرفه‌ای است که اگر فرد موردنظر تمرینات مناسب ورزشی نداشته باشد، به‌مرورزمان می‌تواند دچار مشکلات کمردرد یا حتی بسیاری از مشکلات وضعیتی شود. معمولا همه دندانپزشکان ساعت‌ها روی یک چهارپایه چرخ‌دار، اغلب بدون تکیه‌گاه پشتی، با ستون فقرات خمیده کارشان را انجام می‌دهند و احتمالا در طول روز مشکلات جسمی زیادی دارند که خیلی از این مشکلات با ورزش‌کردن قابل‌درمان است. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم. اگر به‌عنوان دندانپزشک می‌خواهید با این ورزش‌ها آشنایی داشته باشید، این مقاله برای شما نوشته شده است. پس با ما همراه باشید.

چرا ورزش‌کردن برای دندانپزشکان مهم است؟

در میان متخصصان دندانپزشکی، درد مزمن در ناحیه کمر، گردن، لگن، شانه و مچ دست مشکل بسیار شایعی است. این مسائل آمارهای نگران‌کننده‌ای را در سراسر این صنعت ایجاد کرده است: به‌ویژه اینکه 30 درصد از آسیب‌های جبرانی دندان‌پزشکان ناشی از شرایط اسکلتی عضلانی است. به همین دلیل است که دندانپزشکان باید از روش‌های ارگونومیک مناسب پیروی کنند و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند. چه از طریق ابزارهای ارگونومیک، استراحت‌های به‌موقع یا حتی ورزش‌کردن.
متخصصان دندانپزشکی نمی‌توانند هر نوع ورزشی را انتخاب کنند. با‌توجه به نیازهای فیزیکی منحصربه‌فرد حرفه خود، باید نوع ورزش مناسب را انتخاب کنید.
برخی از ماهیچه‌های شما به‌صورت جفت با سایرین کار می‌کنند که عملکردهای مکمل یا مخالف را انجام می‌دهند. شما می‌خواهید استقامت عضلات تثبیت‌کننده خود را تقویت کرده و بهبود بخشید، عضلاتی که هنگام کار مستقیما درگیر نمی‌شوند. اگر فقط عضلاتی را که همیشه استفاده می‌کنید، تمرین کنید، عضلات تثبیت‌کننده یا مخالف می‌توانند ضعیف شده و حتی منجر به کشیدگی شوند.
در عوض، سعی کنید که با تمرینات مناسب وضعیت بدنی خوبی داشته باشید و روی تقویت تدریجی عضلات تثبیت‌کننده از طریق کشش و ورزش ملایم تمرکز کنید.

1. Wall Slides یا لغزاندن بازو روی دیوار

این ورزش یکی از بهترین تمریناتی است که دندانپزشکان می‌توانند انجام دهند. تا جایی که می‌توانید نزدیک به دیوار بایستید درحالی‌که پاشنه‌ها، باسن، قسمت بالایی پشت، ساعد و آرنج در تماس با دیوار هستند. بازوهای خود را بالای سر خود بیاورید. تیغه‌های شانه خود را به هم و پایین فشار دهید و سعی کنید آن‌ها را درگیر نگه دارید.
تمام نقاط تماس را به دیوار نگه دارید. از آنجا، بازوهای خود را پایین بیاورید تا به شکل V در بیایند. یک یا دوبار در روز می‌توانید 10 ست این تمرین را انجام دهید.

2.کشش قفسه سینه

برای این تمرین، می‌توانید از یک کش در خانه استفاده کنید، یا بیشتر امکانات باشگاه دارای یک دستگاه کابل هستند (ابتدا با وزن سبک تا متوسط شروع کنید). یک کش را در چارچوب در یا یک منطقه امن و پایدار بالای سر خود نگهدارید.
درحالی‌که کف دست هایتان رو به بیرون است، کش را به‌آرامی با یک نگه داشتن دو ثانیه در پایین بکشید. تیغه‌های شانه را به هم و پایین فشار دهید. این تمرین را برای 10 تکرار دو تا سه بار در هفته انجام دهید.

3.ورزش چانه

گردن و چانه خود به سمت بیرون بکشید و سپس آرام آن را با برگردانید. باید لاله گوشتان در راستای شانه‌هایتان باشد. تاک چانه را برای سه تا پنج ثانیه نگه دارید.

4. کشش عضلات پشت

صاف به پشت دراز بکشید. کمرتان را روی زمین فشار دهید. یک دست را به عقب دراز کنید و پای مخالف را به سمت زمین دراز کنید. 10 تا 20 ثانیه قبل از تغییر سمت نگه دارید.

5.ورزش‌های هوازی

ورزش هوازی برای سلامت قلب ضروری است و خطر ابتلا به بیماری را کاهش می‌دهد. همچنین جریان خون را در عضلات شما بهبود می‌بخشد تا آن‌ها را در فرم مطلوب نگه دارد. حتی اگر زمان زیادی برای تمرینات قلبی ندارید، به یاد داشته باشید که حتی مقدار کمی از تمرینات هوازی می‌توانند باعث سلامتی بدن شما شوند.

سعی کنید فعالیت‌های هوازی را در برنامه روزانه خود بگنجانید. به‌جای آسانسور از پله بروید. ماشین خودتان دور از مطب دندانپزشکی پارک کنید تا بتوانید در مسیر رفت‌وآمد به محل کار خود پیاده‌روی کنید و کارهایی انجام دهید که باعث می‌شوند تحرک بیشتری داشته باشید.

6. حرکت باز و بسته کردن انگشتان

این حرکت اصلاحی را می‌توان در چند ثانیه و حتی در میان یک عمل دندانپزشکی انجام داد. برای انجام این تمرین باید با قدرت زیاد دست‌های خودتان را مشت کرده و سپس باز کنید. این کار موجب تقویت جریان خون در این ناحیه شده و باعث می‌شود سرپنجه‌های قوی داشته باشید.

سخن پایانی
خم‌شدن برای چندین ساعت در روز و برطرف کردن مشکلات دندانی مشتریان می‌تواند روی وضعیت بدن و کمر شما به‌عنوان دندانپزشک تاثیر قابل‌توجهی داشته باشد. بااین‌حال، ورزش منظم می‌تواند به شما کمک کند تا این مشکلات را به حداقل برسانید و از مزایایی مانند: راحتی بیشتر در حین کار، انرژی و قدرت بیشتری برای صرف تفریح با خانواده در خارج از محل کار، بهبود سلامت، توانایی کار طولانی تر و اجتناب از بازنشستگی خیلی زود و حتی توانایی ارائه بهترین خدمات به بیماران بهره‌مند شوید. این راهنمای مختصر به شما کمک می‌کند تا یک فعالیت ورزشی را انتخاب کنید که بتواند به شما کمک کند که وضعیت سلامتی بهتری داشته باشید.

سوالات متداول

متخصصان دندانپزشکی بدن خود را در تمام طول روز در موقعیت‌های ایستا و نامناسب قرار می‌دهند. در نتیجه، برخی از عضلاتشان بیش از حد کار می‌کنند، سفت و حتی ضعیف می‌شوند. انجام یک برنامه ورزشی مناسب می‌تواند به دندانپزشکان کمک کند تا از درد ناشی از کار جلوگیری کنند، عضلات خودشان را بهبود ببخشند و حتی زندگی بهتری داشته باشند. در نظر داشته باشید که انتخاب ورزش‌های نامناسب می‌تواند منجر به عدم تعادل، گرفتگی عصب و سایر سندرم‌های درد شود.

ورزش‌های هوازی، حرکت باز و بسته کردن انگشتان، لغزاندن بازو روی دیوار، کشش قفسه سینه و بسیاری از ورزش‌های دیگر برای دندانپزشکان بهترین نوع ورزش هستند.