یکی از ابزار های مهم و کاربردی در مطب دندانپزشکی، اسپاتول ها هستند که برای نرم کردن و پخش کردن قالب ها، سیمان ها و موم ها کاربرد دارند.  اغلب برند های این ابزار، در مقابل مواد اسیدی و بازی، حرارت و حلال های مختلف مقاوم بوده و به همین دلیل، در طیف وسیعی از ترکیبات قابل استفاده می باشد. لازم است بدانید، طراحی اسپاتول ها نیز به شکل یک یا دو طرفه بوده و از آن ها، برای مخلوط کردن مواد و یا انتقال آن ها به داخل دهان بیمار استفاده می شود. در این مطلب، شما را با مفهوم اسپاتول، انواع آن، کاربرد ها و نکات مهم دیگر آشنا می کنیم.

اسپاتول دندانپزشکی

اسپاتول دندانپزشکی

اسپاتول دندانپزشکی چیست؟

همان طور که گفته شد، اسپاتول نوعی ابزار و وسیله کاربردی پرمصرف است که در مطب های دندانپزشکی استفاده شده و به منظور برداشتن و نمونه برداری مواد شیمیایی به کار برده می شود. این ابزار، شبیه به قاشق بوده و به صورت یک طرفه و دو طرفه تولید شده که یک طرف آن که قاشقک نامیده می شود، برای انتقال مواد و سر دیگر که تیغه ای پهن دارد، برای خراش دادن یا خرد کردن مواد مختلف کاربرد دارد.  از اسپاتول ها با توجه به نوع نیاز و نحوه استفاده، در موارد مختلفی استفاده می شود که اغلب موارد کاربرد آن، در لابراتور ها و مطب های دندانپزشکی می باشد. در این مکان ها، اسپاتول های کوچک کاربرد بیشتری داشته که با نام کاردک نیز شناخته می شود. این کاردک کوچک، مهم ترین و اصلی ترین کار را در دندانپزشکی انجام داده و همین امر، یکی از مزایای اسپاتول ها محسوب خواهد شد.

کاربرد های اسپاتول

همان طور که گفته شد، از اسپاتول های دندانپزشکی با توجه به ویژگی ها و نوع نیاز، در موارد مختلفی استفاده شده که در ادامه، هر کدام را بررسی خواهیم کرد:

 • مخلوط کردن مواد: یکی از موارد کاربرد اسپاتول ها در دندانپزشکی، برای مخلوط کردن مواد دندانی مانند سیمان، کامپوزیت، مواد قالب گیری و غیره بوده که مواد را به صورت کاملا یکنواخت مخلوط و قوام درستی را به دست می آورد.
 • پخش مواد: یکی دیگر از موارد کاربرد اسپاتول ها، اعمال مواد بر روی دندان ها بوده و برای پخش مواد دندانی بر روی سطح دندان ها نیز کاربرد دارد.
 • برداشتن مواد اضافی: از دیگر موارد کاربرد اسپاتول در دندانپزشکی، برداشتن مواد اضافی از روی دندان ها است که انجام این کار، توسط اسپاتول و با خراش دادن مواد صورت می گیرد.
 • ماتریس جدا کننده: یکی از موارد استفاده اسپاتول در جداسازی ماتریس ها بوده که از آن ها، برای نگه داشتن مواد پرکننده در محل خود در زمان گیرش استفاده می شود.
 • سیم های انقباض رنگی: سیم های انقباض یا سیم های عقب نشینی، برای جمع شدن لثه ها در مراحل دندانپزشکی استفاده شده و اسپاتول نیز برای رنگ آمیزی این نوع سیم ها کاربرد داشته تا راحت تر قابل مشاهده باشند.

انواع اسپاتول دندانپزشکی

همان طور که گفته شد، اسپاتول ها در انواع مختلف تولید شده اند که هر کدام، ویژگی ها و مزایای خاص خود را دارند. در ادامه، به برخی از انواع اسپاتول ها اشاره می کنیم:

 • اسپاتول مدلاژ

یکی از انواع اسپاتول های مورد استفاده در دندانپزشکی، اسپاتول مدلاژ است که نام علمی آن اسپاتول کاور لکرون می باشد. این نوع اسپاتول، ساخت کشور پاکستان بوده و از جنس فولاد ضد زنگ است. وجود عنصر کروم در فولاد، موجب ضد زنگ شدن آن شده و مقاومت فولاد را در برابر خوردگی افزایش می دهد. این نوع اسپاتول، دارای دو سر است که یک سر آن حالت چاقویی داشته و برای تراش موم یا پرسلن استفاده شده و سر دیگر، دارای یک قاشق کوچک است که می توان با آن موم را شکل و فرم داد.

 • اسپاتول وکساپ

یکی از مراحل مهم در ساخت پروتز های دندانی، وکساپ است که باید به صورت کاملا دقیق و حساب شده انجام شود. این کار در صورتی انجام می گیرد، که از اسپاتول مناسب و باکیفیت برای وکساپ استفاده شود. اسپاتول وکساپ، ساخت کشور پاکستان بوده و از جنس استیل باکیفیت است. از ویژگی های اسپاتول وکساپ، می توان به طراحی ظریف، پرداخت عالی و کاربردی و غیره اشاره کرد. این ویژگی ها، در کنار خوش دست بودن این نوع اسپاتول، موجب شده است از آن برای مورفولوژی و ساخت آناتومی ظریف دندان استفاده شود.

 • اسپاتول لکرون

نوع دیگری از اسپاتول ها، اسپاتول لکرون است که برای نرم کردن و پخش قالب و موم از آن استفاده می شود. جنس این نوع اسپاتول از استیل ضد زنگ است و در برابر مواد ضدعفونی کننده، مقاوم می باشد. استفاده از اسپاتول لکرون برای مورفولوژی و ساخت آناتومی دندان مناسب بوده و قابل اتوکلاو است.

قیمت اسپاتول دندانپزشکی

به طور کلی، قیمت اسپاتول ها با توجه به نوع استفاده و کاربرد و هم چنین ویژگی های مختلف هر کدام از انواع آن، متغیر می باشد.

خرید اسپاتول دندانپزشکی

هر چند اسپاتول ها، از جمله ابزار ساده در دندانپزشکی محسوب می شوند، با این حال لازم است در هنگام خرید آن ها، مانند سایر تجهیزات دندانپزشکی، به نکات مهمی توجه داشت. برخی از نکات لازم در زمان خرید اسپاتول، شامل موارد زیر می باشد:

 1. دقت در ابعاد و اندازه اسپاتول: از آن جایی که اسپاتول ها در ابعاد و اندازه های مختلف موجود می باشند، لازم است در زمان خرید، به اندازه و ابعاد اسپاتول مورد نظر دقت کرده تا بهترین و مناسب ترین اسپاتول را با توجه به نوع و شرایط کار خود، انتخاب و خریداری نمایید.
 2. دقت در جنس اسپاتول: از دیگر موارد مهم در زمینه خرید اسپاتول ها، می توان به جنس آن ها اشاره کرد. به طور مثال، در صورتی که اسپاتول انتخابی شما از جنس فولاد است، لازم است کیفیت آن به خوبی بررسی شده و میزان مقاومت آن، در برابر مواد شیمیایی که با آن کار می شود نیز اندازه گیری شود.
 3. دقت در شکل تیغه: یکی دیگر از موارد مهم در هنگام خرید اسپاتول ها، دقت در شکل تیغه بوده که باید متناسب با نوع نیاز و موارد مصرف باشد. به طور مثال، تیغه هایی به شکل مستقیم، برای مخلوط کردن مواد استفاده شده و تیغه های منحنی نیز برای اعمال مواد روی سطح دندان کاربرد دارند.

جهت خرید تجهیزات دندانپزشکی به سایت دنداناطب مراجعه کنید و یا برای ثبت سفارش تلفنی و مشاوره رایگان با شماره ۰۲۱۶۶۸۴۵۴۴۹ و ۰۲۱۶۶۸۴۵۴۶۲ تماس حاصل فرمایید.