مارجین تریمر، یکی از ابزارهای پرکاربرد در زمینه دندانپزشکی است. امروزه صنعت دندانپزشکی پیشرفت چشمگیری داشته و نسبت به گذشته با تجهیزات کامل‌تری به درمان پرداخته می‌شود. ابزارهای گوناگونی در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا دندانی مشابه با دندان اصلی ساخته شود. عصب کشی، ترمیم، برش لثه و … نیازمند ابزار و وسایل پیشرفته است که بهترین نتیجه را تحویل دهد. مارجین، از مواد با کیفیت ساخته می‌شود و ماندگاری طولانی مدت در جهت درمان‌های بیشتر دارد. در این مقاله اطلاعات بیشتری درباره مارجین تریمر در اختیارتان قرار می‌دهیم.

مارجین تریمر

مارجین تریمر

مارجین تریمر چیست؟

مارجین تریمر، جزو ابزارهای حساس و خاص دندانپزشکی است. این وسیله پرکاربرد در زمینه برش لثه‌ها و فرم دهی دقیق آن مورد استفاده می‌گیرد و پزشک با کمک مارجین تریمر پس از برش دادن، یک لثه بسیار زیبا را ایجاد می‌کند. هدف از برش لثه، برداشتن بخش‌های اضافی آن به منظور زیبایی و راحتی بیشتر بیماران است. هنگامی که بافت لثه به صورت بیش از حد پیشرفت کرده باشد و بر روی دندان را بگیرد باید آن را توسط مارجین ترینر برداشت. لبه‌های تیز سطح دندان را مسطح کرده و لبه‌ نرم ایجاد می‌کند. جنس مارجین تریمر، از استیل با کیفیت است. لوازم‌های دندانپزشکی باید قابلیت اتوکلاو داشته باشند تا پزشک بتواند پس از هر بار استفاده برای بیماران آن‌ها را استریل کند. اتوکلاو، سبب استریل و ضدعفونی شدن تجهیزات می‌شود و بهترین راه برای جلوگیری از انتقال بیماری‌ها خواهد بود. مارجین تریمر، جزو تجهیزات فرزی است. این قابلیت، سبب تسهیل در استفاده از فرز مارجین شده است و پزشک به راحتی برای ادامه روند برش از آن استفاده می‌کند. یکی از ابزارهایی که در جهت حفظ سلامت و زیبایی دندان‌ها به کار می‌رود، فرز مارجین تریمر است. قلم مارجین تریمر، انتخاب بسیار خوبی برای استفاده طولانی مدت است.

انواع مارجین تریمر ای آر

مارجین تریمر، یکی از محبوب‌ترین ابزارها در دندان پزشکی محسوب می‌شود. این قلم پرطرفدار، در زمینه سلامت دندان کاربرد بیشتری دارد. دندانپزشکان ترجیح می‌دهند از وسایل باکیفیت و خوش قیمت استفاده کنند. این امر سبب، جلوگیری از صرف هزینه اضافی و استفاده بهینه می‌شود. انواع مارجین تریمر  ای آر عبارتند از:

  • دستی: برش‌های دقیق و حساسی که نیاز به ظرافت بالا دارند باید با سرعت کمتری انجام شود. مارجین تریمرهای دستی می‌توانند در عین حفظ دقت و ظرافت کار بهترین نتیجه را برای بیماران داشته باشد. یکی از بهترین مارجین‌ها دستی است که پزشک به صورت قلمی از این فرز استفاده می‌کند.
  • برقی: انرژی الکتریکی و برق منبع اصلی برای راه‌اندازی مارجین تریمر برقی است. در برخی از عمل‌ها باید میزان بیشتری از لثه برداشته شود که امکان استفاده از تریلر دستی نیست. مارجین تریمر برقی، با دقت بالا، حجم بیشتری از لثه را برای ادامه روند درمان برمی‌دارد. تیغه‌های باریک مارجین، سبب تنظیم دقت تراش و نظارت بر سطح دندان می‌شود. به طور کلی، این دو نوع ابزار پرکاربرد بر اساس تشخیص و صلاحدید پزشک استفاده می‌شود.

اهداف استفاده از مارجین تریمر

مارجین تریمر یکی از ابزارهای دقیق در دندانپزشکی است. این فرز پرکاربرد بافت لثه را با ظرافت بسیار بالایی برش داده و به شکل مطلوب و زیبایی در می‌آورد. از مارجین تریمر در جهت اهداف مختلفی استفاده می‌شود که عبارتند از:

  • ناهنجاری‌ها: برخی افراد از پیشروی لثه بر روی دندان‌ها شکایت دارند. این ناهنجاری، باید توسط فرز مارجین تریمر برش داده شود. با کمک این ابزار می‌توان تناسب دقیق و زیبایی بین بافت لثه و مینای ظاهری دندان ایجاد کرد.
  • ظاهر زیبا: لبخند زیبا، به عوامل مختلفی از جمله بافت دقیق و منظم لثه بستگی دارد. مارجین تریمر، با ایجاد یک بافت سالم و زیبا از لثه می‌تواند لبخندی درخشان را به شما هدیه دهد. شکل دهی دقیق لثه‌ها، یکی از اهداف استفاده از فرز مارجین تریمر است. این هدف بیشتر جنبه زیبایی برای بیماران را در بر می‌گیرد.
  • بهبود بهداشت دندان و دهان: تجمع باکتری‌های مضر در زیر لثه‌های اضافه دندان‌ها مهم‌ترین عامل پوسیدگی و بوی بد دهان محسوب می‌شود. مارجین تریمر، با برداشتن بافت اضافی لثه از التهابات و بیماری‌های دندان جلوگیری می‌کند. حفظ بهداشت دندان و دهان، مهم‌ترین هدف برای استفاده از مارجین ترینر به شمار می‌رود.

مراحل استفاده از مارجین تریمر

مارجین تریمر، یکی از ابزارهای محبوب و حساس دندانپزشکی محسوب می‌شود که استفاده از آن ملزم به دانش علم و آگاهی در زمینه دندانپزشکی است. برای استفاده از مارجین تریمر، باید مراحل خاصی را پشت سر بگذارید. در ادامه روند استفاده از مارجین تریمر را بررسی می‌کنیم:

  1. بی‌حسی: اولین اقدامی که در استفاده از مارجین تریمر صورت می‌گیرد، بی‌حسی است. عدم وجود درد هدف کلی و اصلی پزشک در زمینه کاربردهایی مانند مارجین تریمر به شمار می‌رود.
  2. انتخاب مارجین تریمر: دومین قدم معاینه و بررسی شرایط بیمار و میزان حاد بودن موقعیت است. در این مرحله پزشک بین مارجین تریمر دستی و برقی باید یکی را انتخاب کند تا بتواند بهترین نتیجه را به دست آورد.
  3. برش: اصلی‌ترین مرحله برش زدن بافت لثه است. لثه باید با دقت و ظرافت بالا به میزان نیاز برش داده شود.
  4. کنترل خونریزی: به هر حال مویرگ‌هایی در لثه وجود دارند که با ایجاد برش بافت لثه قطع می‌شوند. این بریده شدن مویرگ‌ها، سبب خونریزی بافت خواهد شد. پزشک پس از برش باید خونریزی را کنترل کند و روند درمان را ادامه دهد.
  5. توصیه: پس از عمل کوتاهی که با مارجین تریمر انجام می‌شود، توصیه‌های مفید و خاصی از جمله رعایت رژیم غذایی و بهداشت دهان و دندان توسط پزشک بیان خواهد شد. بیمار باید این توصیه‌ها را با دقت رعایت کند تا از عفونت و سایر بیماری‌ها جلوگیری شود.

کلام پایانی

مارجین تریمر، با متریال کاربردی ساخته شده است و می‌تواند عملیات برش لثه و زیبایی دندان را با موفقیت پشت سر بگذارد. زیبایی لثه‌ها می‌تواند نقش مهم و اساسی در بالا بردن اعتماد به نفس بیماران داشته باشد. اگر می‌خواهید پس از عمل بهترین نتیجه را دریافت کنید، باید به توصیه‌ها و مراقبت‌های بعد از عمل دقت فرمایید. شاید با رعایت توصیه‌های پزشک التهاب، خونریزی جزئی و درد کمی را تجربه کنید که این موارد طبیعی است. با گذشت زمان و رعایت رژیم غذایی به نتیجه دلخواه خود می‌رسید. امروزه، تولید این وسایل بهترین استفاده را برای دندانپزشکان به همراه دارد؛ همچنین بیماران با کمترین درد و بهترین نتیجه درمان را تجربه می‌کنند.


جهت خرید تجهیزات دندانپزشکی به سایت دنداناطب مراجعه کنید و یا برای ثبت سفارش تلفنی و مشاوره رایگان با شماره ۰۲۱۶۶۸۴۵۴۴۹ و ۰۲۱۶۶۸۴۵۴۶۲ تماس حاصل فرمایید.