کامپوزیت دندان یکی از روش‌های ترمیمی دندانپزشکی است که امروزه تقاضای زیادی برای آن وجود دارد! در این روش، با استفاده از مواد مخصوص و ابزارهای ویژه، روکشی سریع و مقرون به‌صرفه برای دندان‌ها تهیه می‌شود. از این رو، این روش به‌عنوان یک گزینه محبوب برای از بین بردن مشکلات جزئی دندان‌ها شناخته می‌شود. اما نکته مهم برای کامپوزیت دندان، استفاده از مواد و ابزار باکیفیت است. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا با ست کامپوزیت دندانپزشکی، نحوه تهیه آن و مراحل دقیق این فرآیند به‌طور کامل آشنا شوید.

معرفی وسایل کامپوزیت دندان

در لیست زیر تمامی لوازم اختصاصی و عمومی مورد نیاز برای کامپوزیت دندان را مطالعه می‌کنید:

سرنگ تزریق

سرنگ یا نیدل تزریق ابزاری است که در ابتدای اجرای کامپوزیت دندان، برای تزریق بی‌حسی استفاده می‌شود. این ابزار در دو سایز بزرگ و کوچک موجود است. سایز بلند آن برای تزریق به فک پایین، و سایز کوتاه برای تزریق به فک بالا کاربرد دارد.

توربین دندانپزشکی

توربین دندانپزشکی نوعی دریل صنعتی محسوب می‌شود که به‌طور مخصوص برای دندانپزشکی طراحی شده است. این توربین برای تراش مینای دندان یا عاج کاربرد دارد.

آنگل دندانپزشکی

درصورت وجود پوسیدگی در دندان، پیش از اجرای کامپوزیت از ابزاری به نام آنگل استفاده می‌شود تا تمام پوسیدگی‌ها برطرف شوند. از این ابزار برای مسطح کردن کامپوزیت هم استفاده می‌شود.

پنس دندان

پنس دندانپزشکی از کاربردی‌ترین ابزارهای دندانپزشکی است. در اجرای کامپوزیت دندان، از این ابزار می‌توان برای برداشتن اقلام مختلف مانند رول پنبه، گاز، فرزها، آنگل و… استفاده کرد.

سوند دندانپزشکی

سوند دندانپزشکی ابزاری است که برای تشخیص پوسیدگی دندان استفاده می‌شود. همچنین، پیش از اجرای کامپوزیت و در حین آن، این ابزار برای تشخیص پوسیدگی‌ها، پاکسازی مواد در اطراف دندان، کنترل نخ از زیر لثه، نظارت لثه و بررسی عمق شیار لثه کاربرد دارد.

آینه دندانپزشکی

آینه دندانپزشکی با طراحی مخصوصی که دارد امکان مشاهده دقیق دیواره‌های دندان‌ها و لثه‌ را فراهم می‌کند. همچنین، از آینه برای کنار زدن زبان بیمار استفاده می‌شود.

رول پنبه

وجود بزاق دهان برای اجرای کامپوزیت دندان می‌تواند باعث اختلال شود، رول پنبه ابزاری از ست کامپوزیت دندان است که از بروز مزاحمت توسط بزاق دهان جلوگیری می‌کند. دندانپزشکان با قرار دادن رول‌های پنبه در اطراف دندان آن را در برابر بزاق ایزوله می‌کنند. این رول‌ها در یک ظرف کوچک کشویی نگهداری می‌شوند تا هنگام برداشت یکی از آنها، رول‌های دیگر آلوده نشوند.

قلم دایکال

قلم دایکال یا دایکال کری‌یر قلمی با سر کروی کوچک است که از لحاظ ظاهری شباهت زیادی با برنیشر دارد، البته طول دایکال کرییر نسبت به برنیشر کوتاه‌تر است.

اسپاتول دهانی

در ست کامپوزیت دندانپزشکی از اسپاتول دهانی برای برداشتن کامپوزیت دندان و سمان استفاده می‌شود. همچنین، این ابزار برای جاسازی نخ زیر لثه و مخلوط کردن دورآلی هم کاربرد دارد.

اسپاتول محکمه

اسپاتول محکمه برای مخلوط کردن سمان  و قراردادن آن در زیر کامپوزیت کاربرد دارد.

اکسکویتور

اکسکویتور ظاهری شبیه به یک قاشق نوک تیز دارد. این ابزار می‌تواند پوسیدگی‌های سطح دندان را به‌راحتی از بین ببرد.

نوار کاربن

پس از پایان کامپوزیت، از نوار کاربن برای ترمیم بخش‌هایی از کامپوزیت که بیش از حد شکل داده شده‌اند استفاده می‌شود.

دستگاه لایت کیور

از دستگاه لایت کیور برای سفت شدن مواد کامپوزیت برروی دندان‌ها استفاده می‌شود. این دستگاه با تولید نور آبی شرایط مورد نیاز برای سفت شدن این مواد را فراهم می‌کند.

اسلب یا بلوک شیشه‌ای

برای آماده کردن سمان زیر کامپوزیت، از اسلب یا بلوک شیشه‌ای استفاده می‌شود.

مواد کامپوزیت

بدون شک، مهم‌ترین بخش اجرای کامپوزیت، جدا از ظرافت و مهارت دندانپزشک، مواد به‌کار رفته در آن است. ماده مورد نیاز برای کامپوزیت حالتی خمیری شکل دارد، همین موضوع باعث می‌شود که به‌خوبی روی دندان قرار گرفته و نقض‌های آن را از بین ببرد. این مواد طیف رنگی متفاوتی دارد. بیماران می‌توانند باتوجه به سلیقه و شرایط خود انواع مواد کامپوزیت با کیفیت‌های مخلتف را انتخاب کنند. برخی از بهترین و معتبرترین برندهای معتبر کامپوزیت دندان برندهای توکویاما، السودنت، هی‌تک، سارمکو، 3M و FGM هستند.

قلم کامپوزیت

در پایان کار کامپوزیت دندان، از قلم کامپوزیت برای پولیش و صیقل دادن مواد کامپوزیتی استفاده می‌شود. این قلم‌ها از جنس استیل ساخته می‌شوند. این ابزار برای از بین بردن بخش‌های اضافه مواد ترمیمی در اطراف دندان کاربرد زیادی دارد. همچنین، با این قلم می‌توان ناهمواری‌های موجود در سطح مواد را تاحد زیادی از بین برد. این قلم‌ها انواع مختلفی دارند که هرکدام برای کاربردهای مخصوص استفاده می‌شوند. برای مثال، از قلم نوک گرد برای صاف کردن سطح مواد کامپوزیتی روی دندان استفاده می‌شود.

خمیر پالیش کامپوزیت

پولیش کردن مرحله مهمی از کامپوزیت دندان است که نباید دست کم گرفته شود. خمیر پالیش کامپوزیت به همین منظور استفاده می‌شود. این خمیر شامل مقداری اکسید آلمینیوم و الماس است. باتوجه به مواد به‌کار رفته در این خمیر، نحوه اعمال آن متفاوت خواهد بود. برای مثال، در خمیر پالیش شامل الماس، پالیش کردن کامپوزیت تنها در یک مرحله انجام می‎شود، از طرف دیگر این ماده نسبت به انواع خمیرهای دیگر اثربخشی کمتری ایجاد می‌کند.

پین داخل عاج

پین داخل عاج به طول یک میلی‌متر است که در عمق دو میلیمتری عاج کاشته می‌شود. این پین از افزایش گیر ماده به دندان جلوگیری می‌کند. با تهیه پین داخل عاج یک دریل مخصوص آنگل و یک آچار هم در جعبه آن دریافت می‌کنید.

نوار ماتریکس

نوار ماتریکس ابزاری است که برای ترمیم‌های دوسطحی کاربرد دارد. این ابزار شامل دو لبه است که درصورت نیاز می‌توان یکی از آن لبه‌ها را کوتاه کرد.

وج چوبی یا شفاف

وج چوبی یا شفاف قطعه‌ای کوچک است که در کنار نوار ماتریکس استفاده می‌شود تا آن را به‌طور محکم به دیواره دندان بچسباند. نوع شفاف این ابزار هم وجود دارد که کاربرد بیشتری برای نوررسانی در نواحی بین دندانی دارد.

نوار کاربن

از این ابزار برای یافتن نقاط بلندتر کامپوزیت استفاده می‌شود.

برس یا میکروبراش

میکروبراش برای اضافه کردن باندینگ رزین به حفره دندان کاربرد دارد.

ست انتخاب رنگ

به‌طورکلی سه نمونه ست رنگ وجود دارد که شامل 16 عدد رنگ می‌شوند.

نوار پرداخت بین دندانی

از نوار پرداخت بین دندانی برای ترمیم سطح کامپوریت بین دندان‌ها استفاده می‌شود.

باندینگ

باندینگ رزین اتصال بین کامپوزیت و دندان را فراهم می‌کند. این ماده باعث چسبیدن کامپوزیت به دندان می‌شود.

مراحل کامپوزیت دندان چگونه است؟

پیش از اجرای کامپوزیت دندان معمولا یک جلسه معاینه نیاز است تا شرایط دندان و دهان بیمار مورد بررسی قرار بگیرد. درصورتی‌که بیمار به درمان‌های دیگر نیاز نداشته باشد، مراحل کامپوزیت در جلسه بعد به‌صورت زیر اجرا خواهد شد:

  • انتخاب رنگ ونیر کامپوزیت: ونیر کامپوزیت دندان در رنگ‌های متنوع اجرا می‌شود. این رنگ باید باتوجه به رنگ طبیعی دندان‌ها، رنگ پوست و چشم‌ها و با مشورت دندانپزشک و بیمار انتخاب شود.
  • درمان لثه و دندان‌ها: در مرحله دوم آماده‌سازی برای اجرای کامپوزیت انجام می‌شود. این مرحله باتوجه به شرایط دندان‌ها برای افراد به‌طور متفاوت انجام می‌گیرد. در برخی افراد فقط کافیست که سطح دندان تمیز و خشک شود تا مراحل بعدی کامپوزیت اجرا شود. اما در برخی دیگر از افراد پوسیدگی‌های دندان‌ها باید به‌خوبی برطرف شوند.
  • تمیز کردن دندان‌ها: در مرحله بعد لازم است که هرگونه جرم و پلاک دندان از بین برده شود. پس از تمیزکاری، نباید هیچگونه رطوبت، بزاق یا خون در محل نصب کامپوزیت وجود داشته باشد.
  • ایجاد تخلخل در سطح دندان: در مرحله بعد، دندانپزشک از طریق سرنگ نوعی ژل اسیدی را برروی سطح دندان اعمال کرده و پس از گذشت 15 ثانیه آن را پاک می‌کند. این ژل اسیدی در سطح دندان تخلخل ایجاد می‌کند.
  • عامل پیونددهنده: عامل پیونددهنده یا باندینگ نوعی مایع پلاستیکی است که روی دندان مالیده می‌شود. پس از مالیدن این ماده، از نور لیزر برای فعال کردن کاتالیست‌های آن استفاده می‌شود. در اثر این نور، باندینگ پس از 10 تا 20 ثانیه سفت خواهد شد.
  • فرم‌دهی: در این مرحله، دندانپزشک فرآیند قرار دادن مواد و سفت کردن آن را تکرار می‌کند. سپس، باید مواد را فرم دهد تا روکش کامپوزیتی شکل بگیرد. این مرحله نیازمند دقت و ظرافت زیادی است.
  • سفت کردن کامپوزیت: با اتمام کار کامپوزیت دندان، یک بار دیگر از نور لیزر برای سفت شدن آن استفاده می‌شود. درنتیجه دندان و مواد کامپوزیت به‌خوبی چسبیده خواهند شد.
  • پولیش کردن: در مرحله آخر لازم است که روکش‌های کامپوزیتی مورد پولیش قرار بگیرند تا شفاف شوند. برای این کار از دیسک یا نوارهای سمباده استفاده می‌شود. این کار علاوه‌بر صاف کردن کامپوزیت، برای اصلاح زاویه دندان‌ها هم مفید است.

وسایل لازم برای کامپوزیت دندان را از کجا بخریم؟

بدون شک کیفیت مواد و لوازم کامپوزیت دندانپزشکی در حاصل شدن نتایج رضایت‍بخش تاثیر به‌سزایی دارد. بنابراین، لازم است که پیش از هرگونه اقدام، از کیفیت لوازم و مواد کامپوزیتی که به‌کار می‌برید اطمینان حاصل کنید. به این منظور، باید از یک فروشگاه معتبر و باسابقه در این زمینه، مانند فروشگاه آنلاین دنداناطب استفاده کنید. در این فروشگاه، خرید كامپوزيت دندان درکنار انواع تجهیزات دندانپزشکی، با کیفیت بسیار عالی و قیمتی کاملا مقرون به‌صرفه ارائه می‌شود. شما با خرید از این فروشگاه از دریافت لوازم و مواد باکیفیت و اصل مطمئن خواهید بود.

سخن پایانی

در این مطلب به‌طور کامل با لوازم کامپوزیت دندانپزشکی آشنا شدید. لازم به ذکر نیست که کیفیت ابزارهای به‌کار رفته در این فرآیند در کیفیت و ماندگاری نتیجه نهایی تاثیر مستقیم ایجاد می‌کند. به همین دلیل است که برای خرید ست کامپوزیت باید از فروشگاه‌های معتبر استفاده کنید. تمام لوازم معرفی شده در این مطلب از طریق فروشگاه دنداناطب قابل سفارش هستند. اگر سوالی درمورد ست کامپوزیت دندانپزشکی دارید حتما برای ما بنویسید.