امروزه از ابزار و تجهیزات مختلفی در دندانپزشکی، به منظور تشخیص و درمان بیمار استفاده شده که هر کدام در شرایط خاصی کاربرد دارند. یکی از این ابزار ها و تجهیزات کاربردی، چیزل دندانپزشکی است که از آن، برای برداشتن و صاف کردن استخوان مینای دندان استفاده می شود. چیزل در انواع مختلفی طراحی و تولید شده که با توجه به نوع درمان و جنس استخوان، از هر کدام از آن ها استفاده می شود. در این مطلب، شما را با مفهوم چیزل دندانپزشکی، انواع مختلف آن و کاربرد های هر کدام و بسیاری موارد دیگر آشنا می کنیم.

چیزل دندانپزشکی چیست؟

چیزل دندانپزشکی چیست؟

همان طور که گفته شد، یکی از ابزار و تجهیزات مهم و خاص در دندانپزشکی چیزل است که برای هموار کردن، صاف کردن، فرم دهی، برداشتن و خالی کردن استخوان نواحی اطراف مینای دندان استفاده می شود. جنس چیزل، اغلب از استیل و فولاد ضد زنگ است که با گذشت زمان دچار زنگ زدگی نخواهد شد. از دیگر ویژگی های چیزل، می توان به استحکام و مقاومت آن در برابر شکستگی، خوردگی و خمیدگی اشاره کرد. هدف از کاربرد چیزل در دندانپزشکی، صاف کردن دندان های کج و زاویه دار بوده و هم چنین با برداشتن استخوان، فضای لازم برای انجام ایمپلنت نیز فراهم خواهد شد. چیزل از جنس استیل ضد زنگ است و پزشکان با استفاده از آن، علاوه بر افزایش سرعت جراحی، نتایج موفقی را نیز کسب خواهند کرد.

در زمینه اهمیت استفاده از چیزل در دندانپزشکی می توان گفت، استفاده از آن در فرآیند ایمپلنت بسیار مهم و ضروری بوده و در صورت عدم دسترسی به آن، مشکلات فراوانی در روند کار درمان بیماران به وجود می آید. چیزل ها در انواع مختلف با پهنای متفاوت طراحی و تولید می شوند که با توجه به نوع درمان و جنس استخوان، از یکی از آن ها استفاده می شود. چیزل نوعی ابزار برای جراحی فک و صورت نیز محسوب شده و مهم ترین وظیفه آن، برداشتن و خالی کردن استخوان در زمان انجام ایمپلنت است. سر چیزل از یک یا دو طرف، به شکل شیب دار بوده که در صورتی که از یک سمت شیب دار باشد، برای تصحیح و فرم دهی به استخوان کاربرد داشته و اگر دارای شیب دو طرفه باشد، برای تکه کردن از آن استفاده می شود.

کاربرد چیزل دندانپزشکی

همان طور که گفته شد، چیزل ها در دندانپزشکی به دلیل برخورداری از ویژگی های مختلف و منحصر به فرد، کاربرد های فراوانی نیز داشته که شامل موارد زیر است:

 • عدم آسیب به بافت های نرم مجاور مانند لب و زبان، به دلیل برداشتن و صاف کردن استخوان توسط چیزل
 • استفاده از چیزل در انجام جراحی های زیبایی
 • ترمیم دندان های کج و نامرتب
 • اصلاح طرح لبخند
 • فرم دهی سطح استخوان
 • هموار کردن و خالی کردن استخوان
 • استفاده از چیزل در جراحی دهان و فک
 • استفاده از چیزل در برداشتن قسمت های تیز استخوان

انواع چیزل دندانپزشکی

چیزل نیز مانند سایر تجهیزات دندانپزشکی، دارای انواع مختلفی است که به دلیل ویژگی ها و کاربرد های متنوع آن، تنوع بالایی نیز دارد. در ادامه، به معرفی چند مدل از انواع رایج چیزل می پردازیم:

 • چیزل بن

این نوع چیزل یکی از اصلی ترین و پایه ای ترین نوع چیزل است که دارای یک سر بوده و برای صاف کردن قسمت اضافی استخوان به کار برده می شود. استفاده از این نوع چیزل در مقایسه با انواع دیگر، قیمت مقرون به صرفه ای نیز دارد.

 • چیزل فدی

این نوع چیزل، برای برداشتن لایه های اضافی بین دو کانال پالاتال استفاده می شود. به دندان های خلفی و قدامی فک بالا پالاتال گفته شده که وظیفه چیزل فدی، برداشتن استخوان های اضافی این قسمت است که وجود آن ها، موجب مسدود شدن ریشه دندان خواهد شد.

 • چیزل فریر

چیزل فریر نوع دیگری از چیزل های دندانپزشکی است که برای تراشیدن استخوان استفاده می شود. در برخی خدمات دندانپزشکی مانند ایمپلنت، لازم است استخوان تراشیده شده و قسمت های اضافی آن برداشته شود. انجام این کار، توسط چیزل فریر صورت گرفته که در مقایسه با سایر انواع چیزل، گران تر نیز می باشد.

 • چیزل گاردنر بن

این نوع چیزل برای فرم دهی به استخوان دندان استفاده شده که در برخی موارد که استخوان دچار کجی یا ناهمواری باشد، استفاده از چیزل گاردنر بن به شکل دادن آن کمک می کند. اغلب دندانپزشکان با توجه به نوع درمان و برای صاف کردن استخوان کج، از انواع مختلف کوچک یا بزرگ این نوع چیزل استفاده می کنند.

 • چیزل کرکلند

این نوع چیزل نوع دیگری از ابزار و تجهیزات دندانپزشکی است که برای استفاده در قسمت های مختلف دندان کاربرد دارد. دندان های تیز و زاویه دار، توسط این نوع چیزل صاف شده و با داشتن دو مدل چپ و راست این نوع چیزل، برای دندان های چپ و راست از آن استفاده می شود.

 • چیزل بک اکشن

این نوع چیزل دندانپزشکی از جنس استیل ضد زنگ بوده و برای تراشیدن و برداشت استخوان و فرم دهی به بافت استخوانی استفاده می شود. چیزل بک اکشن بسیار سبک و خوش دست بوده و در مدت زمان طولانی نیز قابل استفاده می باشد. نوع طراحی این نوع چیزل به گونه ای است که، برای تطابق بهتر با سطح استخوان، دارای لبه های زاویه دار است.

نحوه استفاده از چیزل دندانپزشکی

همان طور که گفته شد، چیزل دندانپزشکی، ابزار استیل مانندی است که به شکل تک سر یا دو سر و با نوک شیب دار در یک یا دو سمت طراحی شده و از آن، برای تصحیح، برداشتن و فرم دهی استخوان استفاده می شود. چیزل ها اغلب از یک طرف یا دو طرف دارای یک سطح فعال به نام بول بوده که این سطح، با قرار گرفتن روی استخوان و انجام حرکات مختلف، سطح استخوان را ترمیم کرده و چیزل هایی با دو بول برای تکه کردن دندان کاربرد دارند. در صورتی که استخوان معمولی باشد، با فشار دست به چیزل می توان آن را برداشت و در غیر این صورت، برای برداشتن استخوان نیاز به استفاده از ملت است. نوع طراحی دسته های چیزل نیز به گونه ای است که، پزشک هنگام کار با آن احساس راحتی کرده و فشاری به دست وارد نخواهد شد.


جهت خرید تجهیزات دندانپزشکی به سایت دنداناطب مراجعه کنید و یا برای ثبت سفارش تلفنی و مشاوره رایگان با شماره ۰۲۱۶۶۸۴۵۴۴۹ و ۰۲۱۶۶۸۴۵۴۶۲ تماس حاصل فرمایید.